1. 12. 2016

Porodnicko gynekologické oddělení slaví v letošním roce 75 let od svého založení. Vzniklo v roce 1941 jako součást Zemské nemocnice v Uherském Hradišti. Prvním primářem byl docent MUDr. Ludvík Havlásek z Brna a začátky nebyly jednoduché. PGO provizorně sídlilo v budově interny a využívalo operační sál očního oddělení.

V roce 1942 mělo porodnicko gynekologické oddělení 105 lůžek, dva stálé lékaře, sedm porodních asistentek, jedenáct řádových a devět civilních sester. Uskutečnilo se tady 699 porodů. Po 2. světové válce docházelo k rozvoji tohoto oboru, později se interní pavilon kompletně rekonstruoval na PGO i s novorozeneckým oddělením.

"Když jsem se v roce 1997 stal primářem Porodnicko gynekologického oddělení v Uherskohradišťské nemocnici, přišly povodně a nastala spoustu problémů. Na měsíc jsme museli oddělení zavřít, snížit počet lůžek. I přes následné rekonstrukce se už nikdy nepovedlo dát budovu úplně do pořádku," vzpomíná stávající primář MUDr. Jiří Březina. Na konci roku 2004 byl vyhlášen havarijní stav budovy kvůli porušení statiky. Zůstala porodnice a novorozenecké oddělení s ambulancí. Zbytek se musel přemístit na jiná oddělení. "Na podzim roku 2008 jsme se konečně přestěhovali do nově vybudovaných prostor. Fungujeme v nich spokojeně dodnes," říká s úsměvem primář Jiří Březina. Na místě bývalé porodnice potom vyrostl nový centrální objekt chirurgických oborů, otevřený v roce 2014.

A ještě závěrem malá statistika porodů v Uherském Hradišti: v r. 1950 1607 porodů, v r. 1970 2047 porodů, v r. 1990 1752 porodů, v r. 2015 1160 porodů.

budova bývalé porodnice - na jejím místě stojí nyní centrální objekt

současná budova Porodnicko gynekologického oddělení