22. 9. 2015

Oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny v Uherskohradišťské nemocnici nabízí pacientům také ergoterapii. Rehabilitační obor, který využívá vhodné aktivity, při nichž pacient smysluplně posiluje oslabený sval. Jednou z pomůcek, které terapeutky používají v ambulanci i na lůžku, jsou vzduchové dlahy.

Stručně řečeno, vzduchové dlahy jsou dlahy naplněné vzduchem a slouží k terapii různě postižených končetin, například pro fixaci a centraci kloubů nebo k protažení zkrácených svalů. Nutno zdůraznit, že se využívají při aktivní terapii, nikoliv pouze k zajištění daného postavení končetiny. Hradišťská rehabilitace momentálně využívá osm kusů vzduchových dlah.
"Využití dlah je velmi široké, pacienti po cévních mozkových příhodách, dětské mozkové obrně nebo ti, kteří mají problém s hojením končetiny po zlomenině kvůli odvápnění kostí, špatnému prokrvení, otoku nebo zvýšené bolestivosti. Vzduchové dlahy příznivě ovlivňují mikrocirkulaci v postižených tkáních, normalizují svalový tonus, uvolňují měkké tkáně, centralizují příslušné klouby, zesilují smyslové vnímání postižené končetiny, přinášejí úlevu a působí psychicky pozitivně," uvádí ergoterapeutka Markéta Kotková a dodává, že bez správného terapeutického prostředí, které zahrnuje aktivitu, cvik, cíl, kterého pacient má dosáhnout a který pro něj je dostatečně motivující, nedosáhne terapie optimálního výsledku.

Při ergoterapii stejně jako při klasické rehabilitaci je důležité i opakování a koncentrace pacienta na daný úkol. "Jsou to všechno propojené nádoby. Člověk musí cvičit něco, co mu dává smysl, motivuje ho. Poté se i lépe soustředí a cvičení správně opakuje. Až pak dochází k motorickému učení," konstatuje Markéta Kotková.
Vzduchové dlahy jsou příjemnou, nebolestivou terapií. A to i přesto, že se například terapie zaměřuje na dosažení většího rozsahu pohybu v kloubech končetiny. "I když cítíte tlak vzduchu na končetinu, přijde vám to nějakým způsobem odlehčující," uzavírá terapeutka Markéta Kotková.