18. 11. 2014

Evropský antibiotický den je každoroční evropská iniciativa v oblasti veřejného zdraví. Tradičně ji na 18. listopadu vyhlašuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace. Připojuje se k ní také Antibiotické středisko Uherskohradišťské nemocnice.

Cílem této iniciativy je zvýšení informovanosti o hrozbách, které představují baktérie rezistentní vůči antibiotikům, a o zodpovědném používání antibiotik. Aktuální údaje ukazují, že v celé Evropě narůstá počet pacientů infikovaných rezistentními baktériemi. Antibiotická rezistence tak významně ohrožuje veřejné zdraví.

Nosným tématem letošního ročníku této osvětové iniciativy je samoléčba antibiotiky. Směřuje především do jihoevropských zemí, jako jsou Řecko, Itálie nebo Španělsko, kde je možné antibiotika zakoupit volně v lékárně bez předpisu. U nás to možné není. Neuvážlivé používání antibiotik vede k rostoucímu výskytu bakterií, které jsou vůči nim odolné. Možnosti léčby jsou pak výrazně omezené či zhoršené, snižuje se kvalita života a naopak rostou náklady na zdravotní péči. V důsledku rezistentních infekcí v Evropě každoročně zemře zhruba 25 tisíc lidí a náklady na léčbu těchto infekcí přesahují 1,5 miliardy eur ročně. Podle Světové zdravotnické organizace je léčba rezistentní infekce až stokrát nákladnější než léčba infekce způsobené nerezistentními kmeny bakterií.

V souvislosti s aktivitami Evropského antibiotického dne má veřejnost v týdnu od 17. listopadu 2014 možnost informovat se o rizicích spojených s užíváním antibiotik v jakékoliv lékárně v České republice. V Uherskohradišťské nemocnici jsou informační letáky k dispozici ve všech čekárnách.