12. 5. 2015

Letos uplynulo pět let od spuštění provozu magnetické rezonance v Uherskohradišťské nemocnici. Tím se nemocnice zařadila mezi nejlépe vybavená pracoviště v oboru radiologie a zobrazovacích metod.

Magnetická rezonance v diagnostické radiologii proti ostatním zobrazovacím metodám umožňuje přesnější zobrazení většiny orgánů lidského těla bez škodlivého ionizujícího záření. Dalšího zlepšení kvality obrazu lze dosáhnout podáním speciálních kontrastních látek, stejně jako u CT vyšetření, která pomohou odhalit přítomnost zánětlivých, nádorových či jiných patologických procesů.
„Radiodiagnostické oddělení Uherskohradišťské nemocnice za pět let vyšetřilo přes dvacet tisíc lidí, u kterých bylo povedeno přes třicet tisíc vyšetření magnetickou rezonancí,“ konstatoval primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Aleš Dujka.

Podobně jako jiné zobrazovací metody má i magnetická rezonance své nevýhody, například delší dobu vyšetření, hlučnost, dlouhé objednací doby či stísněný prostor. „Někdy vyšetření na magnetické rezonanci nelze provést. Mezi kontraindikace patří implantované kardiostimulátory, defibrilátory, elektronické implantáty jako inzulinová pumpa, kochleární implantáty nebo kovová tělíska v hlavě či očnici, někdy mohou být kontraindikacemi také cévní výztuže, kloubní náhrady, zubní implantáty – ty je nutné před vyšetřením magnetickou rezonancí konzultovat s lékařem,“ uvedl primář MUDr. Aleš Dujka.