Oddělení klinické biochemie nově nabízí vyšetřování preeklampsie u těhotných pacientek. Preeklapsie je závažné hypertenzní onemocnění v těhotenství. Postihuje 4–8 % těhotných žen. Jde o vážnou těhotenskou komplikaci, která může závažně ohrozit vývoj plodu i ženu samotnou. Objevuje se především ve 3 trimestru (po 6 měsíci) těhotenství a může se rozvinout i u jinak zcela zdravé ženy. Doprovází ji vysoký krevní tlak a zvýšené množství bílkoviny v moči.

Které těhotné mají zvýšené riziko preeklampsie?

- preeklampsie v osobní nebo rodinné anamnéze

- první těhotenství, věk pod 18 nebo nad 30let

- obezita a těhotenský diabetes

- oplodnění pomocí asistované reprodukce(IVF), vícečetné těhotenství

- některá onemocnění před těhotenstvím – hypertenze, diabetes, migrény, onemocnění ledvin, revmatoidní artritida

Nejzávažnější následky PE pro matku:

- eklampsie, HELLP syndrom, plicní edém

- vysoké riziko kardiovaskulárních onemocnění, cévní mozková příhoda, poškození ledvin

Nejzávažnější následky PE pro plod:

- předčasný porod, komplikace předčasného porodu (mozková obrna, poruchy zraku, slepota)

- nízká porodní hmotnost

- syndrom respirační tísně

- zvýšené riziko v dospělosti (CMP, ICHS, metabolický sy)

Vyšetření provádíme z odběru krve (sFlt-1 a PlGF, výpočet poměru). Nabízíme i odběr pacientky. Výsledek vyšetření cca do 2 hodin po odběru. Provádíme denně.