Poskytuje komplexní diagnostiku a léčbu pacientů s onemocněním močového ústrojí, mužských pohlavních orgánů a retroperitonea.

Kontakt / umístění

Pacienti, kteří chtějí být ošetřeni v určitou konkrétní dobu, se mohou po 13. hodině objednat telefonicky na registraci 572 529 400/886/963.

Centrální objekt chirurgických oborů (budova C). 

mapa...
Mapka nemocnice

Ordinační hodiny

Po - Pá: 7:00 - 15:30

Podrobná charakteristika

Urologické oddělení sestává z lůžkového oddělení, urologické ambulance včetně urodynamické ambulance a operačního sálu. Oddělení poskytuje komplexní diagnostiku a léčbu pacientů s onemocněním močového ústrojí, mužských pohlavních orgánů a retroperitonea. Jedná se zejména o onemocnění (záněty, nádory, konkrementy) ledvin, močových cest, prostaty a mužských pohlavních orgánů.

K diagnostice využívají lékaři oddělení těchto metod:

  • zobrazovací metody – ultrasonografie, rentgenová vyšetření vč. spirálního CT,
  • laboratorní vyšetření – vyšetření močového sedimentu, bakteorologická vyšetření moče, vyšetření metabolitů ledvin a nádorových markerů,
  • funkční vyšetření – DMSA, DTPA, MAG3, komplexní urodynamické vyšetření,
  • endoskopické metody – cystoskopie, ureterorenoskopie, nefroskopie,
  • invazivní vyšetřovací metody – punkční biopsie prostaty atd.

Léčbu urologických onemocnění zabezpečuje oddělení dle nálezu buďto konzervativními prostředky (sledování, medikace) nebo operačně. Spektrum prováděné operační léčby zahrnuje klasické otevřené operační výkony, endoskopické a laparoskopické výkony a mimotělní drcení konkrementů rázovou vlnou. Operační výkony dle náročnosti provádíme buďto ambulantně nebo za hospitalizace i metodou jednodenní chirurgie.