ORL výkony u dětí v Uherskohradišťské nemocnici

Od března 2022 se v naší nemocnici znovu provádějí u dětí adentomie a otomikroskopie se zavedením ventilačních trubiček. Tonsilektomie, tonsilotomie, plastiky boltců a další výkony v ORL oblasti se budou řešit na jiných pracovištích Zlínského kraje (Kroměříž, Zlín).

Předoperační příprava a vyšetření:

• k provedení operace je nezbytné předoperační vyšetření pediatrem a společné vyplnění dotazníku ke zjištění poruch srážlivosti krve, platnost je maximálně 14 dnů před operací

Do nemocnice si pacienti přinesou:

• nálezy od odesílajícího ORL lékaře s doporučením rozsahu operace
  • předoperační vyšetření pediatra a vyplněný dotazník ke zjištění poruch srážlivosti krve
  • průkaz zdravotní pojišťovny
  • toaletní potřeby, přezůvky a ručník

Přijetí do nemocnice:

• k přijetí se pacienti se zákonnými zástupci dostaví na dětské oddělení, interní pavilon COII, 5. patro, do ambulantní části v 6,00 hodin nalačno (od půlnoci nejíst ani nepít), operace se provádí v den přijetí dopoledne
  • pokud z různých důvodů předpokládají zpoždění (komplikace v dopravě apod.), pak to co nejrychleji oznámí na telefonním čísle 572 529 590
  • plánovaný zákrok i anestezie během něj vyžaduje písemný souhlas, proto je při příjmu nutná přítomnost jednoho z rodičů nebo zákonného zástupce dítěte. Rodiče dítě doprovázejí na předoperační a pooperační pokoj, na samotný operační sál není přístup rodičů povolen.

Pobyt s dítetem v nemocnici je možný:

• Doprovázející osoba dítěte do 6 let má stravu a pobyt na lůžku hrazenou ze zdravotního pojištění.
  • Doprovázející osoba dítěte nad 6 let nemá stravu a pobyt na lůžku hrazenou ze zdravotního pojištění,  poplatek za lůžko činí 350 Kč/noc. V případě zájmu o stravu je příplatek 100 Kč/den. Pokud doprovod nevyžaduje vlastní lůžko a stravu, je pobyt zdarma.
  • Doprovod v případě plného obsazení oddělení dětskými pacienty bohužel nemá nárok na lůžko
  • Lékař provádějící výkon, zůstává fyzicky přítomen v nemocnici přes noc do dalšího dne. Lékař provádí u operovaných pacientů večerní kontrolu a další den ráno další kontrolu, kdy bývá schváleno propuštění operanta. V případě komplikací je tedy možno dítě ihned adekvátně ošetřit. Propuštění pacienta probíhá po kontrole pediatrem během dopoledne, do 11 hodin.

prim. MUDr. Irena Baroňová, dětské oddělení UHN