Mgr. Lenka Světlíková, DiS.

"Oko, do duše okno." S tímto pořekadlem se sympatická optometristka Lenka Světlíková ztotožňuje a dodává, že spousta nemocí může začít právě očními příznaky a z vyšetření sítnice je možné rozpoznat například vysoký tlak nebo cukrovku, proto by lidé neměli zanedbávat preventivní kontroly u očního lékaře.

Velkou měrou jste se zasloužila o otevření oční optiky přímo v centrální budově Uherskohradišťské nemocnice. Jaké služby zákazníkům nabízíte? 

Nabízíme odborné měření zraku a kompletní zhotovení korekční pomůcky do dvou pracovních dní. Samozřejmostí je i servis obrub (drobné opravy, srovnání, čištění brýlí ultrazvukem). Na základě vyšetření zjistíme refrakční vadu a doporučíme, zda je vhodné zhotovit si brýle. Nejčastěji vyrábíme brýle na čtení a do dálky, tzv. jednoohniskové, ale děláme i brýle „speciálnější“ kancelářské (degresivní), multifokální (na všechny vzdálenosti), bifokální (půlené), relaxační, samozabarvovací, sluneční dioptrické, i sportovní.
Pacienti se k nám chodí radit, jaký typ „sklíček“ by pro ně byl nejvhodnější nebo se ptají i na jiné korekční pomůcky, jako jsou např. lupy. Zajímají se i o oční operace, především operaci šedého zákalu. V optice nabízíme i aplikaci a prodej kontaktních čoček. Kromě refrakčního vyšetření si u nás pacienti v rámci prevence změří i nitrooční tlak. Vysoký nitrooční tlak je totiž největším rizikovým faktorem pro glaukom (zelený zákal). Všechna výše zmíněná vyšetření jsou oproti běžným optikám zcela zdarma.

 

Přispívá pojišťovna pacientům nějakou částkou na zhotovení brýlí?

Od 1. 8 .2019 byly pro osoby nad 15 let zrušeny lékařské předpisy na slevu na brýle. Zůstaly nadále dětem do 15 let, kde se příspěvek pohybuje od 300,-Kč do 1000,-Kč v závislosti na typu oční vady.  U dospělých je příspěvek pouze při vadě nad 10 dioptrií a to 700,-Kč.

 

V dnešní době jsme stále více připoutaní k obrazovkám všeho druhu. Můžete nám poradit, jak o svůj zrak nejlépe pečovat?


Pokud člověk tráví převážnou část dne u počítače, často se stává, že při soustředění méně mrká a povrch oka osychá, to se projevuje pálením, škrábáním a může to podpořit vznik syndromu suchého oka. První pomocí jsou oční kapky – umělé slzy, které pomohou oči zvlhčovat. Dobré je, dělat si pravidelné pauzy. Podívat se třeba na jinou pohledovou vzdálenost, z okna do dálky, měnit pohledové směry, aby se ulevilo očním svalům, které tak nebudou muset pořád zaostřovat na jedno místo. Módním trendem je dnes oční jóga, která přispívá k uvolnění okohybných svalů, ale krátkozrakosti Vás nezbaví. Vliv má určitě i složení jídelníčku. Pro výživu očí je dobrý např. špenát, kapusta či brokolice, což jsou potraviny bohaté na lutein a zeaxantin. Tyto antioxidanty chrání oči před věkem podmíněnou makulární degenerací, tedy postižením tzv. žluté skvrny (centrální část oční sítnice). Stále častěji zhotovujeme na počítač i tzv. úlevové brýle s povrchovou úpravou blue-control. Tato úprava filtruje krátkovlnné modré světlo, které vyzařují počítače, tablety i zářivky. Pohled přes takto upravená sklíčka je pro oči mnohem příjemnější. Tyto brýle se vyrábí i bez dioptrií, takže je může nosit i člověk bez dioptrické vady a očím tím ulevit.


V čem se od ostatních optik odlišujete a proč by Vás měli zákazníci navštívit?


Myslím, že pokud zákazník navštíví naši optiku, odchází s pocitem, že se mu dostalo péče od odborníků, kteří se mu dostatečně věnovali a udělali maximum pro to, aby lépe viděl. Vyzdvihla bych především komplexnost péče díky úzké spolupráci s oční ambulancí a naši maximální snahu vyjít vstříc zákazníkům v jejich potřebách a požadavcích.