MUDr. Jana Mártonová

Otorhinolaryngologie (ORL) je nejen oblíbený jazykolam, ale především medicínský obor, který se specializuje na diagnózu a léčbu chorob ušních, nosních a krčních. Od 1. října 2022 vede oddělení ORL primářka MUDr. Jana Mártonová. V následujícím rozhovoru nám prozradí, čím vším ji zajímavý obor uchvátil i s jakými obtížemi přicházejí pacienti do ordinace nejčastěji.

Paní primářko, jak jste se dostala ke studiu medicíny a proč jste si zvolila právě specializaci ORL?

Narodila jsem se v Košicích na Slovensku do nelékařské rodiny. Od malička jsem tíhla k přírodním vědám, a i když se mi povedlo udělat přijímačky na veterinu, šla jsem studovat medicínu na LFUK v Hradci Králové. Vždy jsem se chtěla věnovat menšímu oboru, kterému bych rozuměla a byl by pro mě zajímavý. A ORL obor jsem si oblíbila již na univerzitě zásluhou skvělých vyučujících – MUDr. Jana Mejzlíka, Ph.D. a prof. MUDr. Ivana Hybáška, DrSc. Pan profesor uměl předat své znalosti velice lidsky a srozumitelně, byl velká osobnost a vždy jsem ráda chodila na kongresy, kde přednášel. 

Po ukončení studia v roce 2007 jsem nastoupila do malé okresní nemocnice v Semilech a tam jsem po roce seznamování se s oborem ORL zcela propadla.


Co máte na své práci nejraději? 

Především jeho rozmanitost a možnost výběru další specializace. Obor ORL je specifický tím, že řeší potíže u dětí i dospělých jakéhokoli věku a zahrnuje problematiku mnoha medicínských oborů. V chirurgické sekci je například možné zaměřit se kofochirurgii (operační činnost na sluchovém orgánu) či na chirurgii endonasální (výkony zaměřené na dutinu nosní a vedlejší nosní dutiny) a slinných žláz, onkochirurgii či na plastickou chirurgii.

Jaká byla Vaše cesta do Uherskohradišťské nemocnice? 

Osudová. Roli sehrál můj osobní život a rozhodnutí opustit hlavní město a přestěhovat se na Moravu. Před mateřskou dovolenou jsem měla možnost chvíli působit ve zdejší nemocnici, kterou jsem považovala za jedno z nejlépe organizovaných a fungujících zdravotnických zařízení.  A když se naskytla příležitost k návratu, neváhala jsem.

Můžete nám přiblížit služby, které oddělení ORL v nemocnici nabízí?

ORL momentálně funguje zejména v rámci ambulantní sekce, součástí je i foniatrická ambulance pod vedením MUDr. T. Talacha. Operativu v celkové narkóze provádí MUDr. F. Silný, zahrnuje adenotomie (odstranění nosní mandle) a zavedení či vyjmutí ventilačních trubiček u dětských pacientů, vše ve spolupráci s dětským oddělením, kde jsou pacienti hospitalizovaní. K dispozici máme malý zákrokový sálek, kde provádíme výkony v lokální anestezii.  Ambulantní ORL péče jinak probíhá v plném rozsahu, každý pracovní den a v pondělí s prodlouženou pracovní dobou do 19. hodiny. Součástí našeho pracoviště je také specializovaná audiometrická technika s tympanometrem pro vyšetření sluchu. 

S jakými obtížemi přicházejí do ambulancí pacienti nejčastěji?

Nejčastěji se jedná asi o zalehnutí ucha při ucpání zvukovodu ušním mazem nebo po čištění vatovými tyčinkami a středoušní záněty při neléčené rýmě.

Existuje v tomto případě správná prevence?

Ano, uši se nečistí. Mají samočistící schopnost a jediný postup, který na naší ambulanci doporučujeme, je aplikovat do zvukovodů 1x měsíčně jedlý kuchyňský olej a následně uši propláchnout vodou. Prevence středoušního zánětu je velmi jednoduchá, stačí včas nasadit anemizační nosní kapky na rýmu.  

Plánujete na oddělení v budoucnu nějaké změny či novinky?

Plánujeme navýšení operativy alespoň o 1 operační den, a to kvůli vysokému tlaku na adenotomie z důvodu dlouhých čekacích termínů v rámci celého Zlínského, Jihomoravského i Olomouckého kraje. Dalším cílem je rozšíření přístrojové techniky, zejména flexibilního endoskopu s videotechnikou, pro zlepšení diagnostické a preventivní péče. Snahou je také rozvíjet spolupráci s vyššími pracovišti, podílet se na centralizaci a optimalizaci péče a zavést nadstandardní úkony, např. nastřelování náušnic či lalokové plastiky.

Kde vidíte oddělení za 5 let?

Má vize je výborně fungující oddělení v souladu s potřebami kraje i jeho obyvateli, poskytující pacientům kvalitní specializovaná ošetření. Chtěli bychom zde také vytvořit co nejlepší podmínky pro návaznost péče a spolupráci napříč obory.

Závěrem rozhovoru pro Vás máme jednu „nepracovní“, ale vzhledem k začínajícímu létu aktuální otázku, jak vypadá Vaše ideální dovolená?

Ráda poznávám cizí krajiny a jiné národy, jejich kulturu a způsob života. Ideální dovolenou bych strávila na lodi s dobrou sci-fi nebo fantasy knížkou.