MVDr. Jana Repiščáková, MPH

Platilo známé rčení Nikdy neříkej nikdy, říká o volbě povolání ve své rodné slovenštině primářka Oddělení klinické mikrobiologie a imunologie UHN.

Mohu Vás požádat o stručný přehled Vaší dosavadní kariéry?

Mikrobiológii sa venujem už 28 rokov. Pracovala som v štátnom aj v súkromnom laboratóriu. Po špecializačnej atestácii som sa venovala diagnostike tuberkulózy, nešpecifickej bakteriológii, mykológii, infekčnej sérológii a zavádzaniu nových diagnostických metód ako je identifikácia pomocou MALDI TOF a automatizácii v laboratóriu. Pôsobila som ako manažér kvality v akreditovanom súkromnom mikrobiologickom laboratóriu viac ako 6 rokov. Posledné roky popri laboratórnej diagnostike som sa venovala aj riadiacej činnosti na oddelení.  Do Uherskohradišťskej nemocnice som prišla z Fakultnej nemocnice v Trenčíne, kde som bola primárkou oddelenia klinickej biochémie, hematológie a mikrobiológie.

Často měl člověk v plánu zabývat se v životě úplně něčím jiným - jak to bylo ve Vašem případě?

Tak to platí aj v mojom prípade. Chcela som zachraňovať a liečiť zvieratá a preto som išla na všeobecné veterinárne lekárstvo. Po skúške z mikrobiológie v 3. ročníku som si povedala: „Tak tieto skriptá už viac nikdy nechcem vidieť!“ Platí to známe nikdy nehovor nikdy. Po škole som začínala v teréne ako veterinárka. Po materskej dovolenke som nastúpila na mikrobiológiu na Ústave hygieny a epidemiológie v Považskej Bystrici. V laboratórnej práci som sa našla a baví ma doposiaľ.

Jak hodnotíte UHN a své pracoviště?

Uherskohradišťská nemocnica urobila na mňa veľmi dobrý dojem. Je vidieť modernizáciu a snahu vedenia o riešenie, zavádzanie nového. Laboratórium klinickej mikrobiológie Uherskohradišťskej nemocnice je v nových moderných priestoroch,  je na vysokej odbornej úrovni, veľmi dobre vybavené personálne aj technicky. Som rada, že som dostala možnosť tu pracovať a viesť kolektív príjemných ľudí, pre ktorých je mikrobiológia nielen prácou, ale aj koníčkom.

V čem je podle Vás tento obor zajímavý?

Pre mňa je klinická mikrobiológia odbor, v ktorom sa stále dá učiť niečo nové. Je zdrojom úžasných možností, praktických, teoretických vedomostí. A to ma nesmierne baví. Verím, že naše dobré výsledky pomáhajú lekárom pri ich diagnostických úvahách.

Co Vy osobně? Jaký jste typ člověka? Řídíte se nějakým mottem, nějakou radou nebo filozofií?

Je pre mňa ťažké hovoriť, hodnotiť samú seba aká som. To by možno mohli povedať moji priatelia, deti, kolegovia. Snažím sa žiť a konať čestne a svedomito.

Co ráda děláte ve volném čase?

V súčasnosti veľa času trávim so svojimi vnúčatami. Nájdem si rada voľnú chvíľu na čítanie, prechádzky v prírode s mojou buldočkou a cestovanie.