Připojené soubory

S novinkou určenou ženám v období bezprostředně po propuštění z nemocnice až do konce šestinedělí přichází Porodnicko gynekologické oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Poporodní péči zajišťují zaškolené porodní asistentky, které ženám v pohodlí domova poradí a prakticky ukáží, jak se správně postarat o miminko i o sebe sama.

„Šestinedělí je výjimečné, krásné, ale zároveň náročné období, které s sebou přináší řadu psychických i fyziologických změn. Tělo ženy se hojí, zvyká si na kojení. První kontrola ženy po porodu u gynekologa je však až za dlouhých 6 týdnů, a přitom první dny po porodu jsou obvykle nejnáročnější. Dříve byla návštěva porodní asistentky po porodu zcela běžná a ukazuje se, že jsme na tyto ženy trochu zapomněli. Rozhodli jsme se proto podpořit iniciativu zkušených porodních asistentek nejen materiálně, ale i odborně, aby jejich poporodní péče poskytovala maminkám komplexní pomoc s individuálním přístupem a v čase, který jim bude vyhovovat,“ přibližuje službu MUDr. Martina Píšťková, zástupkyně primářky porodnicko gynekologického oddělení.

Během návštěvy zkušená porodní asistentka zkontroluje porodní poranění, stav prsů a bradavek, poradí, jak podpořit hojení a zavinování dělohy. V případě potřeby pomůže ženám se správnou technikou kojení a doporučí vhodnou výživu podporující průběh šestinedělí. V balíčku služeb je zahrnuta i podpora péče o dítě včetně praktické výuky nošení miminek.  Dětem, které se narodily v režimu ambulantního porodu, může porodní asistentka provést odběr novorozeneckého screeningu „z patičky“. Zájemkyně mohou také využít tejpování pro podporu těla a úlevu od bolesti a mnoho dalšího.

Maminkám jsou k dispozici prozatím čtyři zkušené porodní asistentky: Iva Kadlicová (Uherský Brod) tel.: 608 541 547, Milena Dominiková (Ostrožská Lhota) tel.: 724 631 082, Adriana Dudová (Zlín-Malenovice) tel.: 724 473 107 a Monika Cilečková (Buchlovice) tel.: 724 473 106. Zda proběhne výběr konkrétní porodní asistentky na základě předchozího kontaktu a zkušeností nebo podle místa výjezdu jednotlivých zdravotnic, je na samotné ženě.

Cena za jednu návštěvu porodní asistentky je ve všední dny 900 Kč + cestovné, o víkendech 1 100 Kč + cestovné. Platbu lze provést hotově nebo prostřednictvím mobilního platebního terminálu. Péči je možné následně proplatit z „těhotenského balíčku“ služeb u zdravotní pojišťovny.

Možnost zakoupení dárkového poukazu