Projekt roku 2017

Uherskohradišťská nemocnice organizovala v roce 2017 projekt Rok srdce. Navázala tak na předchozí projekty a stejně jako v předchozích letech byla cílem prevence, vzdělávání, benefiční akce i nové přístrojové vybavení.

Proč právě srdce? V České republice je více než polovina všech hospitalizací dospělých na interních odděleních způsobena kardiovaskulárními chorobami. Z celkového počtu zemřelých v ČR je 49,3 % úmrtí v důsledku kardiovaskulárních onemocnění. V posledních 25 letech sice úmrtnost z kardiovaskulárních příčin klesá, přesto se řadí tyto choroby k vážným a častým. „Důvodem poklesu jsou především nové a efektivní způsoby léčby, ale také změna životního stylu, pokles kouření cigaret, zdravější stravovací návyky a podobně,“ popisuje primář Interny UHN MUDr. Vladimír Okénka a dodává: „I přes úspěšnost léčby akutních stavů ischemické choroby srdeční je v protikladu nárůst pacientů se srdečním selháním. Tohle onemocnění postihuje 2-5 % populace středního věku a 10 % populace kolem 80. roku.“

Snahou projektu Rok srdce tedy bude především osvěta a prevence směrem k veřejnosti. V plánu je několik akcí, jejichž součástí budou nejrůznější měření (tlak, cukr, cholesterol atd.), ale i komentáře odborníků UHN. Nemocnice také uspořádá během roku několik kurzů první pomoci pro veřejnost a tradiční benefiční akce (Den pro rodinu, koncerty), jejichž výtěžek poputuje právě do projektu Rok srdce.

V neposlední řadě je cílem projektu získat finanční prostředky na zkvalitnění péče v oblasti kardiovaskulárních chorob a nákup přístrojů jako jsou holterovské systémy arytmií, ergometry a podobně.