Podrobné informace o činnosti nemocnice v uplynulém roce jsou Vám k dispozici ve výroční zprávě. Poskytuje komplexní informace o oblasti léčebně preventivní péče, péče o kvalitu, mapuje publikační, přednáškovou a vzdělávací činnost. Nedílnou součástí jsou data ekonomická, personální, kapacitní a výkonnostní.

Úvodní slovo předsedy představenstva k Výroční zprávě nemocnice za rok 2020

Vážené dámy, vážení pánové,

rok 2020 byl pro Uherskohradišťskou nemocnici mimořádně složitým a náročným rokem, rokem „covidové“ pandemie.

Již v březnu jsme hospitalizovali jako jedni z prvních v České republice pacienty s onemocněním COVID-19. Naše nemocnice jako jediná ve Zlínském kraji disponuje infekčním oddělením, proto byla určena jako spádová nemocnice pro příjem těchto pacientů z celého Zlínského kraje. Bylo tomu tak až do podzimu, kdy byl nárůst pacientů již nezvladatelný a bylo nutné zapojit do péče o covidové pacienty i ostatní nemocnice ve Zlínském kraji. Jen pro zajímavost, Uherskohradišťská nemocnice byla v absolutním počtu hospitalizovaných pacientů s COVID-19 v podzimních měsících nejzatíženější nemocnicí v celé České republice.

V roce 2020 bylo nutné po většinu roku radikálně omezit standardní provoz, především plánovanou operativu, zabezpečit triáž pacientů, reprofilizovat lůžka, vytvářet „covidové“ jednotky, nahrazovat chybějící personál nebo jej přesouvat. Dále musela být zřízena odběrová, testovací a očkovací centra. Toto extrémní zatížení bylo zvládnuto jen díky obrovskému nasazení veškerého personálu.

I přes tuto výrazně nepříznivou situaci jsme se snažili pokračovat v dlouhodobých projektech. V oblasti stavebních investic to byla především rozsáhlá rekonstrukce stravovacího provozu v celkové hodnotě 50 milionů korun, z toho 28 milionů investoval Zlínský kraj. Vlastními zdroji bylo vybudováno nové záchytné parkoviště před centrální budovou o celkové kapacitě 72 míst a byla dokončena přestavba suterénu centrálního objektu pro skladové potřeby a spisovou službu. V neposlední řadě byla Zlínským krajem zahájena rekonstrukce plicního pavilonu, jako další etapa modernizace Uherskohradišťské nemocnice, a to za více než 260 milionů.

V oblasti přístrojového vybavení stojí za zmínku pořízení SPECT CT v celkové hodnotě 34 milionů korun včetně osmiletého plného servisu. Naše doprava se rozrostla o další dva moderní sanitní vozy VW Transporter 6.1 a užitkové vozidlo IVECO s izometrickou nástavbou na rozvoz stravy. Byl dokončen IT projekt v rámci IROP 10 – zabezpečení kybernetické bezpečnosti nemocnice. Pokračovala realizace projektu IROP 28 – ekonomický informační systém a příprava projektu IROP 26 – komunikační platforma a NIS.

Z ekonomického pohledu byl rok 2020 mimořádně úspěšný, hospodaření skon-čilo rekordním výsledkem ve výši 108,8 milionů korun po zdanění.

Přes všechno uvedené bude rok 2020 v Uherskohradišťské nemocnici zapsán jako „rok covidu“.

Rok obrovského fyzického a psychického zatížení personálu, rok solidarity, sounáležitosti a naděje.

Rok, kdy jsme si dokázali, že zvládneme i extrémní situace a jsme schopni se postarat o naše nemocné.

Je to obrovská zásluha celého kolektivu zaměstnanců nemocnice – lékařů, sestřiček, sanitářů, laborantů, dělnických a technicko hospodářských pracovníků. Prostě všech, protože všichni jsou důležití a nezastupitelní. Za to jim všem patří obrovská úcta a dík.

Připojené soubory