Podrobné informace o činnosti nemocnice v uplynulém roce jsou Vám k dispozici ve výroční zprávě. Poskytuje komplexní informace o oblasti léčebně preventivní péče, péče o kvalitu, mapuje publikační, přednáškovou a vzdělávací činnost. Nedílnou součástí jsou data ekonomická, personální, kapacitní a výkonnostní.

Úvodní slovo předsedy představenstva k Výroční zprávě nemocnice za rok 2017.

Vážené dámy a pánové,

uplynulý rok byl pro všechny nemocnice zřizované Zlínským krajem počátkem systémových změn, které povedou k posílení vzájemné spolupráce mezi krajskými zdravotnickými zařízeními v oblasti ekonomické, provozní i personální. V květnu 2017 bylo v této souvislosti částečně obměněno rovněž představenstvo Uherskohradišťské nemocnice. Rada Zlínského kraje v působnosti Valné hromady zvolila nové představenstvo, ve složení MUDr. Radomír Maráček, Mgr. Lucie Štěpánková, MBA a MUDr. Petr Sládek. Představenstvo pak zvolilo svým předsedou MUDr. Radomíra Maráčka a místopředsedou MUDr. Petra Sládka.

Nové vedení nemocnice plynule navázalo na práci předchozího managementu, kdy společnost dlouhodobě hospodaří kladně. Tento trend se zdravotnickému zařízení dařilo udržet rovněž v roce 2017. Nemocnice v tomto účetním období dosáhla zisku 75,2 mil. Kč před zdaněním, což je dobrá zpráva pro naše pacienty, zaměstnance, akcionáře i obchodní partnery.

Stabilitu a silnou pozici na trhu poskytovatelů zdravotní péče potvrzuje Uherskohradišťská nemocnice rovněž v oblasti personální. Přestože se české zdravotnictví několik posledních let potýká s nedostatkem kvalifikovaného zdravotnického personálu, naše nemocnice byla také v loňském roce plně personálně obsazena ve všech kategoriích. V rámci medicínské oblasti tak zůstaly všechny obory nejen zachovány, ale mohli jsme je dále rozvíjet. K udržení personální stability významně přispívá i systematická práce v oblasti náboru personálu, který je motivován zajímavými benefity, nemocnice se také pravidelně prezentuje na vybraných akcích středních a vysokých škol v regionu a snaží se oslovit rovněž jejich absolventy.

Kontinuálně pracujeme na zvyšování kvality a bezpečnosti poskytované péče. Zdravotnické zařízení zahájilo v roce 2017 přípravu na plnění povinností plynoucích z národní i evropské legislativy v oblasti GDPR, tedy v oblasti zvyšování ochrany osobních dat našich pacientů.

Mezi nejvýznamnější investice loňského roku patří zahájení 2. etapy stavby Centrálních objektů. V rámci realizace Centrálního pavilonu interních oborů bylo proinvestováno 77,2 mil. Kč, přičemž projekt je financován z úvěru poskytnutého bankovním ústavem. Dále jsme pokračovali v přípravě stavby vstupního objektu k již dokončenému Centrálnímu pavilonu chirurgických oborů, zahájili jsme stavební práce na revitalizaci parku, rekonstrukci ubytovny a připravili jsme rekonstrukci kuchyně, garáží pro sanitky a kotelny.

Z dalších investic je důležité zmínit realizaci I. etapy projektu "Zvýšení kvality návazné péče" podpořeného z Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie. Pořízeno bylo přístrojové vybavení celkem za 42,5 mil. Kč, z toho 85 % nákladů bylo financováno z poskytnutých dotací a 15 % z vlastních zdrojů nemocnice. Projekt eRecept byl úspěšně implementován v celé nemocnici, zároveň byla realizována výměna koncových počítačových pracovišť za celkem 3,5 mil. Kč.

Pokračovali jsme také ve zlepšování prostředí a zkvalitňování služeb pro naše pacienty a jejich blízké. Nadále rozvíjíme dobrovolnický program, s péčí o naše pacienty pomáhalo v loňském roce už 18 dobrovolníků, z toho 6 canisterapeautů. V nemocnici byl také zahájen provoz informačního centra pro pacienty, příbuzné i návštěvníky.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům za velké úsilí a kvalitně odvedenou práci, pacientům za důvěru, se kterou se na naši nemocnici obracejí, a všem lidem, kteří s ní v hodnoceném období aktivně spolupracovali nebo ji podporovali. Cílem a smyslem naší práce budou i nadále hodnoty vyjádřené naším mottem - spokojený pacient, spokojený zaměstnanec, hospodaření umožňující rozvoj.

Uherské Hradiště 30. dubna 2018

MUDr. Radomír Maráček

předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice a.s.

Připojené soubory