Podrobné informace o činnosti nemocnice v uplynulém roce jsou Vám k dispozici ve výroční zprávě. Poskytuje komplexní informace o oblasti léčebně preventivní péče, péče o kvalitu, mapuje publikační, přednáškovou a vzdělávací činnost. Nedílnou součástí jsou data ekonomická, personální, kapacitní a výkonnostní.

Úvodní slovo předsedy představenstva k Výroční zprávě nemocnice za rok 2022

Vážené dámy, vážení pánové,

uplynulý rok byl pro Uherskohradišťskou nemocnici i pro celou společnost nesmírně složitý. Sotva jsme na jeho počátku s úlevou udělali snad definitivní tečku za pandemií, byli jsme vzápětí zasaženi zprávou o vypuknutí válečného konfliktu, jehož následky se v různé míře dotkly každého z nás.

Dovolte mi proto zaměřit se v následujících řádcích především na pozitivní zprávy z naší nemocnice.

Díky vysokému nasazení personálu se nám postupně dařilo dohánět odkládanou péči, obhájili jsme významný certifikát kvality péče, a to ještě s lepším výsledkem než při akreditaci před třemi lety. Jednoznačně jsme tak potvrdili, že naše nemocnice patří mezi kvalitní a zároveň bezpečná zdravotnická zařízení v ČR.

Zásluhou výborné spolupráce porodnicko gynekologického a novorozeneckého oddělení jsme v květnu získali statut Perinatologického centra intermediární péče a zařadili se tak mezi 15 specializovaných center v České republice, která mohou pečovat o nedonošené novorozence.

Uherskohradišťská nemocnice úspěšně pracovala nejen na poli medicínském. Ve spolupráci se Zlínským krajem byl na podzim otevřen kompletně zrekonstruovaný plicní pavilon, který poskytuje zázemí pro obory plicního lékařství, neurologii, onkologii a některá další diagnostická pracoviště. V rámci stavebních investic jsme uspěli s žádostí o dotaci ze Státního fondu životního prostředí na výstavbu nové spalovny nebezpečného odpadu, k finální podobě pak dospěla spolupráce při tvorbě projektové dokumentace na rekonstrukci pavilonu „staré interny“. Zřízen byl také nový energetický dispečink, který aktivně přispívá k regulaci energetické spotřeby nemocnice.

I v minulém roce jsme masivně investovali do přístrojového vybavení. Podařilo se nám vypsat a částečně i vysoutěžit přístroje z projektu REACT EU, jenž bude ukončen v roce 2023 a v rámci kterého bude do nemocnice dodáno přístrojové vybavení za více jak 100 mil Kč.

Dodán a úspěšně implementován byl další klíčový projekt v podobě nového ekonomického informačního systému z programu IROP 28. Byla také zahájena příprava na realizaci projektu IROP 26 – nového nemocničního informačního systému a komunikační platformy. Vozový park se rozrostl o dva moderní sanitní vozy.

I z ekonomického hlediska byl minulý rok velmi úspěšný, hospodaření skončilo výsledkem 144 481 tis. Kč po zdanění.

V roce 2022 došlo také k personální změně ve složení tříčlenného představenstva Uherskohradišťské nemocnice. Z pozice člena představenstva pro oblast provozu, obchodu a investic odešel Ing. Jan Hrdý, ve funkci ho nahradil dosavadní provozně správní náměstek Mgr. Jozef Machek.

Tradiční celoroční projekt nemocnice byl věnován seniorům, tedy nejpočetnější skupině hospitalizovaných osob. V tematickém Roku seniora byly na podporu starších pacientů uspořádány rozmanité akce v podobě výstav, hudebních vystoupení a přednášek. Příspěvky z benefičních akcí pak pomohly financovat zakoupení 113 ks nových pasivních antidekubitních matrací a zvedáku pro lepší a šetrnější manipulaci s pacienty.

Po dvouleté pauze jsme se také mohli navrátit k pořádání oblíbených preventivních akcí a nabídli veřejnosti například bezplatné vyšetření ledvin, mateřských znamének či preventivní vyšetření plic.

Jelikož jsme si vědomi, že nedostatek lékařů a nelékařského zdravotnického personálu je, a v blízké budoucnosti nadále bude, jedním z nejzásadnějších témat současného zdravotnictví, spustili jsme v listopadu minulého roku náborovou kampaň zaměřenou především na absolventy univerzit a škol se zdravotnickým zaměřením. Chceme tak doplnit zdravotnický personál a vytvořit si rezervy pro roky příští.

Současně jsme pro žáky osmých a devátých tříd základní škol, ale i studenty druhých a třetích ročníků gymnázií připravili program, který atraktivní formou seznamuje žáky a studenty s širokou možností studia zdravotnických oborů na středních a vysokých školách.

Přestože byl rok 2022 pro Uherskohradišťskou nemocnici velmi složitý, může nás těšit spousta menších i větších úspěchů. Úplně nejdůležitější jsou pro nás ovšem lidé. Naši pacienti a naši zaměstnanci, bez kterých by nemocnice nemohla fungovat. Proto mi na závěr dovolte poděkovat mým spolupracovníkům, lékařům, sestřičkám, THP pracovníkům, dělníkům. Všem, kteří pracují s plným nasazením a srdcem. Všem, pro které naše nemocnice není jen zaměstnavatelem, ale především značkou, na které jim záleží a chtějí být její nepostradatelnou součástí.

Děkuji klientům, kteří nám dávají svoji důvěru a upřímně nám fandí. Děkuji také našemu zřizovateli Zlínskému kraji za pomoc a finanční podporu, a v neposlední řadě chci poděkovat všem našim sponzorům, podporovatelům a příznivcům.

Věřím, že v roce 2023 se nám bude dařit nadále naplňovat naše dlouhodobé cíle v podobě zajištění kvalitních a dostupných služeb pro naše pacienty a opět potvrdíme významné postavení Uherskohradišťské nemocnice v síti zdravotnických zařízení našeho regionu.

S úctou

MUDr. Petr Sládek

předseda představenstva UHN a.s.

Připojené soubory