Projekt roku 2016

Také v roce 2016 Uherskohradišťská nemocnice pokračuje ve svých celoročních projektech. Po Roku seniora a Roku výživy je to tentokrát Rok mozku.

Projekt podpoří prevenci i léčbu cévních mozkových příhod a dalších onemocnění centrální nervové soustavy. Jeho cílem je mimo jiné osvěta veřejnosti, odborné přednášky, benefiční akce i oslovení sponzorů, jejichž finanční příspěvky budou využity na nákup přístrojů a pomůcek souvisejících s tématem mozku.

“Rehabilitační stroje a pomůcky jsou velmi drahé, ale také velmi účinné. Proto bychom rádi díky sponzorům Roku mozku nakoupili například robotickou ruku, závěsný systém nebo chůzový trenažér,” nastínil předseda představenstva UHN MUDr. Petr Sládek možnosti využití. V plánu je otevření poradny spasticity, rozšíření kognitivní terapie, zavedení skupinové péče pro příbuzné a pečovatele o osoby s CMP, demencí a podobně. Do práce s pacienty nebo jejich příbuznými chce UHN v rámci Roku mozku zapojit více dobrovolníků, dovybavit logopedickou ambulanci či otevřít novou tělocvičnu na neurologickém oddělení.

Příklady onemocnění nervového systému

Cévní mozková příhoda (CMP) je třetí nejčastější příčina smrti, na kterou každých šest sekund na světě zemře jeden člověk, a to jeden muž ze čtyř a jedna žena z pěti do 85-ti let věku. V České republice ročně CMP postihne 35.000 obyvatel. Cévní mozková příhoda je hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých. Nejčastějšími příčinami jsou vynechání antikoagulační terapie, vysoký věk, nadměrné užívání alkoholu, hypertenze a hyperfunkce štítné žlázy.

Parkinsonova choroba je časté neurodegenerativní onemocnění. Chorobou trpí v Evropě přibližně každý tisící člověk.  Na 100.000 obyvatel je až 187 lidí postižených touto chorobou. Průměrný věk pacientů při počátku onemocnění se pohybuje okolo 50 až 60 let. Onemocnění častěji postihuje muže a vzniká při nadměrném odumírání buněk ve střední části mozku. U člověka se tak navenek onemocnění projevuje pohybovou chudostí a zpomaleností společně se svalovou ztuhlostí a třesem končetin.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku. V ČR chorobou trpí každý třináctý člověk nad 65 let, každý pátý nad 80 let. Ve výjimečných případech, většinou při dědičném výskytu, může ojediněle postihnout i osoby mladší. V roce 2012 bylo v českých psychiatrických ambulancích léčeno s rozvinutou demencí celkem 15.352 pacientů, z toho 67% žen.

Další informace: Mgr. Dana Lipovská, tel.: +420 602 529 058, email: lipovska@nemuh.cz