19. 12. 2022

Třetí prosincová sobota patřila v kostele sv. Franiška Xaverského adventnímu benefičnímu koncertu, který po dlouhých covidových letech uspořádala Uherskohradišťská nemocnice. O slavnostní atmosféru se postaralo cimbálové uskupení Musica Folklorica za doprovodu ženského pěveckého sboru Oskoruša a několika sólistů.

Zaplněným barokním chrámem zaznělo během hodinového koncertu téměř dvacet folklorních skladeb, které přinesly příchozím neopakovatelné chvíle uměleckého zážitku, rozjímání a možnost zastavení v uspěchaném předvánočním čase. Skvělý výkon předvedl při interpretaci několika písní sólista Martin Prachař, úsměv na tvářích pak vykouzlila přítomným nejmladší zpěvačka Anička Pavlincová.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli svým vystoupením podpořit dobrou věc. V kostele nevystupujeme příliš často, velkolepé prostory v nás vzbuzovaly respekt, atmosféra však byla i díky vlídným posluchačům úžasná,“ podělil se o dojmy primáš cimbálové muziky Petr Pavlinec.

Po skončení koncertu čekalo na návštěvníky vítané občerstvení v podobě horkého voňavého svařáku, nealkoholického punče a výborného domácího cukroví, které pro účinkující i příchozí připravil nemocniční stravovací provoz.

Na dobrovolném vstupném se díky štědrým dárcům podařilo vybrat částku 11 719 Kč. Spolu s finanční podporou od sponzorů akce poputuje výtěžek na celoroční projekt Uherskohradišťské nemocnice Rok seniora a podpoří tak oddělení, která v nemocnici o starší pacienty pečují.

„Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se na přípravě dnešního krásného odpoledne podíleli. Po dlouhých covidových letech byl dnešní koncert jedinečnou příležitostí k neformálnímu setkání s našimi spolupracovníky, pacienty i podporovateli. Jsem moc rád, že se nám podařilo na tuto tradici navázat. Velmi si vážíme také finančních příspěvků od dárců a sponzorů, všem moc děkuji a přeji krásné prožití vánočních svátků,“ řekl MUDr. Petr Sládek, předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice.