31. 8. 2020

Téměř stovka cyklistů se v sobotu zapojila do akce, jejíž druhý ročník připravila právě na konec prázdnin Uherskohradišťská nemocnice. Šlo o cykloden s dárci krve a jejich příznivci, kterému organizátoři z Hematologicko transfuzního oddělení dali spíše symbolický název Jedu na krev. Namísto závodění a sportovních výkonů byl na programu rodinný cyklovýlet, jehož smyslem bylo poděkovat stávajícím dárcům krve a podpořit myšlenku dárcovství u těch, kteří se k prvnímu odběru teprve odhodlávají.

„Sobotní cyklovýlet jsme zorganizovali hlavně proto, abychom poděkovali našim dárcům krve, kteří celé prázdniny chodili darovat a nenechali nás na holičkách ani v této „koronavirové“ době. Je to doba složitá pro všechny a musíme se jí přizpůsobit. Cílem dnešního výletu mělo být také přátelské setkávání všech dárců, ale trošku jsme to museli modifikovat, aby se skupiny spíše nepotkaly, než potkaly,“ vysvětlila Marta Černá, primářka Hematologicko transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Po hromadném startu jezdci vyrazili na jednu ze tří tras podle vlastního výběru. Nejkratší okruh nazvaný Rodinka měřil 32 kilometrů a dal se ještě dobrovolně prodloužit o 18 kilometrů přes Holý kopec, druhou trasu označenou Pohodáři si vybralo nejvíce účastníků, měřila 52 kilometrů. Nejdelší 72. kilometrový okruh si zvolila desítka jezdců, přičemž společnými odpočinkovými body dvou delších tras byly Smraďavka a Osvětimany, kde organizátoři připravili drobné občerstvení. Po návratu do areálu nemocnice proběhlo losování cen, kterými byly trekingové hole, batoh, power balance náramky, světla na kolo, pumpy na kolo a další cyklistické potřeby. „Jsme rádi, že byl o tuto akci zájem, zatím máme pouze pozitivní ohlasy a rádi ji budeme i v příštích letech opakovat,“ doplnila primářka Marta Černá, která společně s kolegy z oddělení rovněž cyklovýlet absolvovala.

„Díky moc všem za přízeň a celému HTO týmu za tuto skvělou myšlenku. Jsem rád, že akce proběhla bez úrazů a všichni si poslední prázdninový víkend užili,“ zdůraznil ředitel nemocnice Petr Sládek, který celou cykloakci odstartoval. Poděkování organizátorů patří nejen všem účastníkům, ale také partnerům akce, kterými byly firmy HOPE SPORT, VZP, UH CAR, VOMA, OSPEK a DrWitt - minerální voda s vitaminy od společnosti MASPEX CZECH. Mediálním partnerem akce byla Regionální televize TVS.