3. 9. 2019

Sto dvacet cyklistů se v neděli zapojilo do akce, jejíž první ročník připravila právě na konec prázdnin Uherskohradišťská nemocnice. Šlo o cykloden s dárci krve a jejich příznivci, kterému organizátoři z Hematologicko transfuzního oddělení dali spíše symbolicky název Jedu na krev.

Namísto závodění a sportovních výkonů byl na programu rodinný cyklovýlet, jehož smyslem bylo poděkovat stávajícím dárcům krve a podpořit myšlenku dárcovství u těch, kteří se k prvnímu odběru teprve odhodlávají. „Nedělní cyklovýlet jsme chtěli zorganizovat hlavně proto, abychom měli příležitost poděkovat našim dárcům, kteří celé prázdniny chodili darovat krev vcelku pravidelně a spolehlivě. Pomohli nám překlenout toto období, které vždycky bývá svým způsobem problematické kvůli dovoleným, kvůli cestovním omezením a podobně. Nechtěli jsme, aby to byl závod, ale spíše aby to pro účastníky i pro nás byl víkendový den příjemně strávený nějakou sportovní aktivitou a společným setkáním,“ vysvětlila Marta Černá, primářka Hematologicko transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Účastníci akce si mohli prohlédnout oddělení, někteří z nich využili možnosti zjistit svou krevní skupinu a projevili také zájem v budoucnu darovat krev. Po hromadném startu následoval společný průjezd areálem Uherskohradišťské nemocnice a pak už jezdci vyrazili na jednu ze dvou tras podle vlastního výběru. Kratší okruh nazvaný Pohodáři měřil 30 kilometrů a dal se ještě dobrovolně prodloužit o 18 kilometrů přes Holý kopec, delší trasa označená Sportovci měřila 75 kilometrů. Tento okruh si vybrala dvacítka účastníků, na kratší vyjela stovka jezdců, přičemž společným odpočinkovým bodem byla Smraďavka, kde organizátoři připravili drobné občerstvení. Po návratu do areálu nemocnice proběhlo losování cen, kterými byly poukazy na servis kola a power balance náramky. „Jsme rádi, že byl o tuto akci zájem, zatím máme pouze pozitivní ohlasy a rádi ji budeme v následujících letech opakovat,“ doplnila primářka Marta Černá, která společně s kolegy z oddělení rovněž cyklovýlet absolvovala.

Spokojení byli také samotní cyklisté: „Trasa byla dobře vybraná, nedalo se zabloudit. Nejvíce se mi líbil okruh Holý kopec, jelo se po asfaltu, jelo se ve stínu a převýšení nebylo zas tak veliké, aby si člověk musel šáhnout na dno,“ líčil s úsměvem své dojmy Jan Mikulčík, jeden z jezdců okruhu Pohodáři.

Poděkování organizátorů patří nejen všem účastníkům, z nichž nejmladší měl teprve 1,5 roku, ale také partnerům akce, kterými byly firmy HOPE SPORT, UH CAR, VOMA, OSPEK a DrWitt - minerální voda s vitaminy od společnosti MASPEX CZECH. Mediálním partnerem akce byla Regionální televize TVS.