6. 10. 2016

Uherskohradišťská nemocnice uspořádala už počtvrté odborný workshop spojený s komentovaným přímým přenosem operace, tentokrát šlo o operaci tříselné kýly. Garantem workshopů a hlavním operatérem i komentátorem je primář chirurgického oddělení MUDr. Petr Kavalec.

Workshopu se zúčastnila necelá třicítka lékařů z Uherskohradišťska, a to napříč všemi lékařskými odbornostmi. V první, teoretické části, si lékaři poslechli prezentaci daného tématu ohledně anatomie, příznaků, diagnostiky a terapie. Ve druhé části byl z operačního sálu přenášen obraz laparoskopické operace tříselné kýly s tím, že operatér mohl díky mikroportu nejen komentovat zákrok, ale také odpovídat na dotazy přítomných lékařů. "Operace tříselné kýly patří mezi tři nejčastější chirurgické operace, v Uherskohradišťské nemocnici jich ročně provádíme asi tři stovky," uvedl MUDr. Petr Kavalec a dodal, že cílem workshopu je ukázat jak a proč se daný výkon provádí, zda může dojít ke komplikacím, případně jak je řešit a podobně.

Workshop spojený s komentovaným přímým přenosem se nekonal naposledy, v plánu jsou ještě další typy zákroků, například laparoskopické operace appendixu nebo tlustého střeva.