29. 2. 2024

K celostátní kampani s příznačným názvem „450 ml naděje“ se Hematologicko transfuzní oddělení Uherskohradišťské nemocnice připojilo letos již po sedmé v řadě. Darovat krev přišlo ve středu 28. února sedm desítek nových dobrovolných dárců.

„Velmi mě těší, že se akce setkala s tak velkým zájmem a vysokou účastí a doufám, že se k nám dárci budou i po prvním odběru pravidelně a rádi vracet. I když je naše základna dárců velká a spolupráce s nimi výborná, generace dobrovolníků postupně stárne a my jsme za každou – doslova „novou krev“ moc rádi,“ říká primář hematologicko transfuzního oddělení MUDr. René Kamrla.

Zdravotníci a organizátoři akce navíc během středečního dopoledne přivítali stého prvodárce od začátku letošního roku, kterému předali symbolickou pozornost u příležitosti oslav 100 let od založení Uherskohradišťské nemocnice. „Minulý rok jsem se přihlásil do registru dárců kostní dřeně, dalším krokem a cestou, jak někomu pomoci, je právě darování krve. Samotný odběr byl rychlý a bezbolestný, pokud má někdo strach, tak se rozhodně není čeho bát. Určitě tu dnes nejsem naposledy,“ říká jubilejní stý prvodárce, devatenáctiletý František Fryšták.

„Uherskohradišťská nemocnice je pro nás srdcovou záležitostí, každoročně tu náš projekt zaměřený na získávání nových bezplatných dárců krve začínáme a vždy se sem moc rádi vracíme. I letos budeme pořádat mnoho akcí po celé republice, poprvé zavítáme také do Prahy. Jsem moc ráda, že dnešní akce přilákala spoustu zájemců, poděkování patří kromě skvělého personálu také našim partnerům a sponzorům,“ dodává Xenie Mráčková, koordinátorka projektu.

Stát se dobrovolným dárcem krve může každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let (prvodárce 18–60 let) a vážící minimálně 50 kg. Pro první odběr se stačí objednat na telefonním čísle 572 529 809. Ostatní dárci (zaevidované osoby s dárcovským číslem) se mohou přihlásit k odběru prostřednictvím webových stránek UHN www.nemuh.cz v sekci dárci krve a plazmy.