1. 3. 2017

V rámci Světového dne ledvin 9. března (v Uherském Brodě 8. 3.) připravilo oddělení nefrologie a dialýzy Uherskohradišťské nemocnice možnost bezplatného vyšetření ledvin.

Zájemci mohou přijít buď 9. března do nefrologické ambulance Uherskohradišťské nemocnice (boční vchod budovy tzv. Skleňáku, 2. patro) v čase od 6:30 do 16:30 hodin, nebo předchozí den, tedy 8. března ve stejném čase do brodské nefrologické ambulance UHN sídlící v přízemí budovy staré polikliniky v Uherském Brodě (Bří Lužů 106, pod náměstím). "Není potřeba žádné doporučení ani objednání, je však vhodné si přinést ranní moč. Příchozím bude změřen tlak a krevní cukr, vyšetřena moč, případně funkce ledvin," uvedl primář oddělení nefrologie a dialýzy MUDr. Lubomír Strnadel.

V současné době trpí některým z chronických onemocnění ledvin každý desátý člověk. Řada lidí však o svém onemocnění vůbec neví, neboť nemá žádné výraznější příznaky onemocnění, popřípadě se tyto příznaky přičítají jiným onemocněním – hlavně cukrovce a vysokému krevnímu tlaku. Ledviny navíc často nebolí, takže se pacient většinou do nefrologické ambulance dostaví až v případě, že potřebuje některou z umělých náhrad funkce svých vlastních ledvin. Přitom onemocnění ledvin může odhalit i malý nález při vyšetření moče, případně vyšší krevní tlak.