27. 11. 2019

Listopad se díky mezinárodní osvětové kampani Movember zapsal už i v českých podmínkách jako měsíc, kdy muži upínají pozornost ke svému zdraví. Uherskohradišťská nemocnice se k Movemberu připojuje třetí rok v řadě a celý měsíc mohou muži zdarma a bez objednání absolvovat vyšetření zaměřené na prevenci rakoviny prostaty a varlat.

Pro letošní rok navíc zdravotnické zařízení připravilo Den urologické prevence, který proběhne v pátek 29. listopadu 2019 a své zdraví si mohou nechat přijít zkontrolovat muž i ženy. „Akce je určena všem dospělým mužům i ženám, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví. Nabídneme jim zdarma a bez předchozího objednání vyšetření zaměřená na nejčastější urologické problémy. Věřím, že zájem budou mít lidé středního a staršího věku, ale akci by měli využít i mladí lidé, zejména pak všichni, u nichž měl někdo z rodiny onkologickou diagnózu,“ podotkl Marek Heča, primář Urologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Zdravotnické zařízení pořádá Den urologické prevence ve spolupráci s Nadačním fondem Pavla Novotného, který podobné akce pořádá i v dalších městech. Záštitu nad akcí převzal Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště. V Uherskohradišťské nemocnici mohou zájemci v pátek od 8 do 14 hodin v urologická ambulanci v prvním podlaží centrálního objektu chirurgických oborů.

Muži mohou absolvovat vyšetření prostaty od 50 let a v případě pozitivní rodinné anamnézy od 40 let, vyšetření varlat, ledvin a močového měchýře bez rozdílu věku. Ženy mohou podstoupit vyšetření ledvin a močového měchýře bez rozdílu věku. „Není určitě čeho se bát, vyšetření je nebolestivé,“ ujistil primář Marek Heča. Každý účastník této preventivní akce obdrží drobný dárek. Bližší informace k této akci lze najít na webových stránkách www.nfpavlanovotneho.cz  nebo www.zpmvcr.cz.