15. 4. 2015

Na transfuzní stanici Uherskohradišťské nemocnice se uskutečnil zápis do registru dárců kostní dřeně. Ten probíhá v UHN pravidelně každý první úterý v měsíci, teď však zájemci přišli cíleně kvůli nemocné mladé ženě - Barboře Halodové z Polešovic.

Barbora Halodová trpí akutní leukémií a hledá dárce kostní dřeně. “Nejvhodnějšími dárci jsou lidé ve věku od 18 do 35 let, vhodnými dárci jsou zdraví, fyzicky zdatní lidé,” řekla Zdenka Wasserbauerová z nadace Šance, která se tematice dárcovství kostní dřeně věnuje mnoho let.
Do registru se přišlo zapsat přes 250 lidí, což je podle Zdenky Wasserbauerové vysoké číslo. I když ani tento fakt nemusí znamenat, že se mezi tolika lidmi najde vhodný dárce. To potvrzuje i zástupce primáře hematologicko transfuzního oddělení UHN MUDr. René Kamrla. "Pravděpodobnost, že bude vybrán jako vhodný není velká a dárce může čekat i několik let na pacienta, s nímž bude mít shodné znaky. Nemusí k tomu dojít třeba nikdy, ale už rozhodnutí stát se dárcem krvetvorných buněk zvyšuje naději na záchranu lidského života."
Další podobná akce se uskuteční opět v úterý, a to 21. dubna v čase 11 až 14 hodin a 28. dubna v čase 6 až 8 hodin.