21. 7. 2015

V České republice je sběr hub velice populární a houby často sbírají lidé s minimálními zkušenostmi a znalostmi. Vzhledem k tomu, že se na českém území vyskytuje řada velmi nebezpečných druhů hub, může docházet i ke smrtelným otravám.

Pod pojmem „otrava z hub“ se skrývá široká paleta příznaků a následků závisejících na druhu požité houby, okolnostech, za kterých byla houba sebrána a na způsobu, jakým byla dále upravena. Výsledkem může být tzv. „nepravá otrava“ způsobená houbami, které jsou sice jedlé, ale mohou způsobit zažívací potíže provázené dlouhodobým zvracením. Anebo také mnohem horší varianta - po požití jedovatých hub (např. muchomůrka zelená, pavučinec plyšový) trvalá invalidita či smrt. Co se tedy může při otravě houbami stát?

„Například po požití pečárky může dojít k poškození zažívacího ústrojí provázenému zvracením, po požití kuřátek hrozí průjem. Houba vláknice zase způsobuje poškození nervového systému – do půl hodiny po požití dochází k zúžení zornic, nevolnosti, zvracení, když člověk sní muchomůrku tygrovanou, do dvou hodin dojde k rozšíření zornic, suchosti sliznice a kůže, zvýšení tepu a krevního tlaku,“ uvádí primář oddělení interny II MUDr. Václav Stránský a dodává, že nejzávažnější otravy pak způsobují poškození jater a ledvin a problémem je dlouhá doba mezi požitím hub a prvními příznaky, což může být v rozmezí 8 až 24 hodin.

Pokud dojde k požití houby ne zcela známého původu, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc! Ideální je vzít s sebou zbytek houby či zvratky k následnému mykologickému vyšetření. „Základem léčebného úspěchu při všech typech otrav houbami je důkladné a co nejrychlejší odstranění jedovatých hub z trávicího traktu. Prioritní v tomto případě je výplach žaludku s následným podáním absorpčního uhlí, což v UHN provádíme ihned po přivezení pacienta na příslušnou ambulanci,“ popisuje interní lékař MUDr. Pavel Bednařík. Lékaři v Uherskohradišťské nemocnici mohou tyto případy ihned telefonicky konzultovat v Toxikologickém centru ve VFN v Praze. „Při hepatotoxickém typu otravy (zasažená játra) se za nejúčinnější považuje hemoperfuze (mimotělní očišťování krve), kterou v naší nemocnici provádíme na dialyzačním oddělení,“ dodává MUDr. Bednařík.

Interní ambulance v Uherskohradišťské nemocnici ročně ošetří kolem padesáti případů otrav houbami. V posledních letech naštěstí vždy šlo jen o tzv. nepravé otravy, tedy zažívací problémy a průjmy.