14. 11. 2019

Šest hráčů prvoligového týmu 1. FC Slovácko včetně kapitána Vlastimila Daníčka podpořilo včera Movember v Uherskohradišťské nemocnici. Fotbalisté podstoupili preventivní vyšetření v rámci mezinárodní osvětové kampaně, která se zaměřuje na prevenci rakoviny prostaty a varlat u mužů. Jejím celosvětově užívaným symbolem je knírek.

Uherskohradišťská nemocnice se k Movemberu připojuje už potřetí, muži tam mohou vyšetření podstoupit bezplatně v průběhu celého listopadu. „Rádi se zapojujeme do podobných akcí, které zvyšují povědomí veřejnosti o určitém problému. Jsme mužský fotbalový oddíl a riziko vzniku rakoviny prostaty a varlat se týká právě mužů. Bereme to tedy i jako určitý vzkaz směrem k našim fanouškům, že každý by měl o své zdraví pečovat a vážit si ho,“ řekl Marek Jurák, tiskový mluvčí 1. FC Slovácko, který se k šestici fotbalistů připojil a rovněž podstoupil preventivní vyšetření. „Když jsem si potom do nemocnice volal kvůli výsledku, přiznám se, že jsem byl trochu nervózní. Ale naštěstí bylo vše v pořádku,“ doplnil.

V roce 2017, kdy se Uherskohradišťská nemocnice připojila ke kampani Movember poprvé, přišlo během listopadu na bezplatné vyšetření přes 800 mužů, loni už jich bylo dokonce více než 1300. „V prvním ročníku byly pro muže impulsem hlavně jejich partnerky, které je k nám posílaly. Teď už přicházejí sami od sebe. Vědí totiž, že vyšetření nebolí, a mají zájem sledovat, jak se u nich hodnoty takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA) vyvíjejí. Odebereme jim pouze malý vzorek krve a výsledek se dozví ještě týž den,“ popsala Bronislava Rozhonová, primářka Oddělení klinické biochemie Uherskohradišťské nemocnice.

Právě dynamika vývoje hodnot PSA při meziročním srovnání může lékařům prozradit, jestli u muže hrozí riziko vzniku rakoviny prostaty, zda je třeba se na tuto oblast zaměřit a podstoupit případně další vyšetření u urologa. „Od začátku listopadu jsme už vyšetřili asi čtyři stovky mužů, u dvou z nich byly hodnoty vysoké, takže jsme jim doporučili urologické vyšetření. U rakoviny prostaty i varlat je důležitá včasná diagnostika a pak je velká naděje na úspěšné vyléčení,“ dodala primářka. Muži nad padesát let věku by podle jejích slov měli preventivní vyšetření podstoupit alespoň jednou ročně, ale zapomínat na prevenci by neměli ani ti mladší, zejména pak pokud se toto onemocnění v minulosti v jejich rodině vyskytlo.

V průběhu listopadu je v Uherskohradišťské nemocnici vyšetření zdarma, je možné se ale nechat preventivně vyšetřit kdykoliv během roku, kdy zájemce zaplatí 250 korun. Zdravotnické zařízení nabízí po celý listopad vyšetření bez poplatku díky podpoře sponzorů a také díky spolupráci s Nadačním fondem Petra Koukala, která se na osvětu v oblasti prevence rakoviny varlat a prostaty zaměřuje. Zájemci je mohou podstoupit každý všední den od 7 do 15 hodin na Oddělení klinické biochemie Uherskohradišťské nemocnice v budově I, více informací lze najít na www.nemuh.cz.