12. 8. 2015

Slovo dialýza může laikům téměř nahánět strach. A dialyzovaný pacient ve spojení s cestováním zní téměř neskutečně. Opak je ale pravdou, dialýzy se člověk nemá proč bát. V dnešní době mohou pacienti cestovat kdykoliv, kamkoliv a na jak dlouho chtějí.

Není to samozřejmě úplně jednoduché a pacient se musí předem informovat, jak na to. "Chceme, aby se „rekreační“ dialyzační pracoviště alespoň trochu přibližovalo kvalitou naší dialýze," říká primář oddělení nefrologie MUDr. Lubomír Strnadel a dodává: "Pacienti se proto obracejí přímo na nás, řeknou plánované místo jejich dovolené a my jim dialýzu v daném místě domluvíme nebo jim doporučíme, kde by to bylo nejlepší. Abychom počet dialýz na dovolené co nejvíce snížili, jde ještě pacient k nám na dialýzu těsně před dovolenou a ihned po návratu z ní. Takže při týdenním pobytu stačí jedna, maximálně dvě rekreační dialýzy."
Dialyzovaný pacient musí samozřejmě během dovolené dodržovat danou životosprávu – dietní a pitný režim, omezení ve sportovních a jiných volnočasových aktivitách. "Především si musí pacient dát pozor na množství přijímaných tekutin a obsah draslíku v ovoci, zelenině a obecně jídle," upozorňuje primář Strnadel.
Dnes už však dialyzovaní pacienti cestují běžně po celém – především civilizovaném – světě. Příkladem je pacient Uherskohradišťské nemocnice Petr Pavelčík, který si oblíbil Japonsko. "Musel jsem kontaktovat Centrum prázdninových dialýz a najít v Japonsku místa, která chci navštívit. Pak dohledat nejbližší dialýzu," uvedl Petr Pavelčík. "V Japonsku je síť dialýz velmi hustá, jako téměř všude v civilizovaném světě. Jinde už tolik ne. Mým cestovatelským snem je Arktida. Ta ale nejspíš zůstane jen snem…"