1. 2. 2023

Poslední lednové dopoledne panoval na Hematologicko transfuzním oddělení Uherskohradišťské nemocnice čilý ruch. K projektu „450 ml naděje“, jenž vznikl v roce 2018 pod patronátem Nadačního fondu Naděje, se zdejší transfuzní stanice připojila letos již pošesté. Podpořit kampaň přišlo celkem 78 dobrovolníků, pro 64 z nich se jednalo o vůbec první zkušenost s darováním krve.

„Akci organizujeme po celé České republice a náš hlavní cíl je primárně zaměřen na získávání bezplatných prvodárců krve pro transfuzní oddělení nemocnic napříč republikou. Za dobu naší spolupráce jsme do zdejší nemocnice přivedli více než tři stovky prvodárců, což je krásné číslo. Dnešní účast se také povedla, mám velkou radost. Ráda bych také poděkovala všem partnerům, díky kterým tu dnes můžeme být,“ sdělila koordinátorka projektu Xenie Mráčková.

Mezi desítkami příchozích byl také pan Martin Knap. „O darování krve jsem už nějakou dobu uvažoval a dnes jsem myšlenku dárcovství zrealizoval. Krev daruji poprvé, o akci jsem se dozvěděl z letáčku v práci.“

Kampaň podpořili svou účastí také zástupci Českého červeného kříže Uherské Hradiště. „Projekt „450 ml naděje“ získává pro nemocnice prvodárce a my za Červený kříž zase oceňujeme ty, kteří chodí svou krev darovat pravidelně. Všichni prvodárci od nás dnes dostali svou první symbolickou kapičku krve v podobě odznáčku,“ řekla Jarmila Ulmanová, ředitelka Úřadu oblastního spolku. Na pomoc s organizací akce, ale i jako dobrovolné dárkyně, dorazila také desítka studentek z místní Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště.

Stát se dobrovolným dárcem krve může každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let a vážící minimálně 50 kg. Pro první odběr se stačí objednat na telefonním čísle 572 529 809. Ostatní dárci (zaevidované osoby s dárcovským číslem) se mohou přihlásit k odběru prostřednictvím webových stránek UHN www.nemuh.cz v sekci dárci krve a plazmy.