10. 1. 2023

V druhé polovině listopadu 2022 se mamodiagnostické oddělení přestěhovalo z přízemí budovy F (skleňák) do nově zrekonstruované budovy plicního pavilonu (budova B).  Zahájení provozu v nových prostorách bylo spojeno také s pořízením moderního digitálního mamografu.

Nový diagnostický přístroj dokáže odhalit i ty nejmenší útvary a zachytit rozvíjející se onemocnění v raném stádiu. Pacientky tak mají mnohem větší šanci na úplné uzdravení. „Mezi největší přínosy nového mamografu patří digitální vyšetřovací metoda – tomosyntéza. Díky této funkci je možné získat trojrozměrný obraz prsní žlázy. Poskytuje tak detailnější zobrazení prsu a vyšší přesnost v nalézání malých lézí, tedy poškozených tkání, a to hlavně u nepřehledných mamografických snímků, které se vyskytují až u jedné pětiny všech pacientek,“ popsala jednu z hlavních výhod přístroje primářka mamodiagnostického oddělení MUDr. Libuše Nabitá.

Pořízením nového mamografického přístroje se na oddělení také rozšířilo portfolio vykonávaných zákroků. Ročně je v Uherskohradišťské nemocnici vyšetřeno přibližně 9 000 pacientek. Mezi nejohroženější skupinu patří seniorky, jelikož riziko karcinomu prsu roste s přibývajícím věkem. „Obavy z bolesti a další mýty spojené s vyšetřením často bohužel vedou k zanedbávání prevence. Pacientky se přitom nemají opravdu čeho bát, nový přístroj pracuje rychle a velmi šetrně,“ dodala primářka Nabitá.

Na bezplatné mamografické vyšetření mají nárok všechny ženy od 45 let v intervalu jednou za dva roky. Vyšetření zdarma je podmíněno žádankou od praktického lékaře nebo gynekologa a je nutné objednat se předem, a to buď telefonicky na čísle 572 529 782, 572 529 787, osobně na registraci mamodiagnostického oddělení (budova B, II. podlaží) či prostřednictvím webových stránek Uherskohradišťské nemocnice. Pacientky se na mamografický screening mohou objednat i v intervalu kratším než 2 roky, vyšetření je zpoplatněno částkou 800 Kč.