22. 4. 2024

Vývojová péče v oboru neonatologie je jedním ze stěžejních pilířů péče o novorozence. Ve spolupráci s neziskovou organizací Nedoklubko proběhlo v minulém týdnu přínosné školení určené pro personál pečující v Uherskohradišťské nemocnici o nejmenší pacienty.

„V průběhu kurzu jsme se zabývali celou řadou činností spojenou s problematikou péče o novorozence. Zdravotníci se dozvěděli, jak chránit miminka před nadměrným hlukem, světlem a jak řešit nepohodu například vhodným způsobem polohování. Velmi důležitou součástí je také zapojení rodičů, které v dnešní době považujeme za součást ošetřovatelského týmu. Je tak proto velmi důležité zajímat se o jejich edukaci a obzvláště u nedonošených novorozenců je zapojit do všech činností a s trpělivostí jim vysvětlovat důležité informace a podporovat je v péči o své předčasně narozené děti,“ sdělila školitelka kurzu Zuzana Tomášková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Součástí školení byly i praktické a interaktivní ukázky péče o novorozená miminka v inkubátoru, během kterých si mohl personál novorozeneckého oddělení vyzkoušet, jak se nejmenší pacienti cítí při různých výkonech. V průběhu celého dne probíhala se zdravotníky diskuze o různých pohledech na vývojovou péči a o postojích a zkušenostech všech zúčastněných.

Novinky v podobě NedoVaku určeného ke klokánkování rodičům předčasně narozených dětí a BondoVaku, jenž slouží k bondingu nedonošených miminek, tedy ke kontaktu kůže na kůži mezi rodičem a novorozencem bezprostředně po porodu, představily zástupkyně organizace Nedoklubko Karla Uherková a Radka Divoká.

Celodenní kurz byl hrazen z výtěžku loňského Běhu a procházky pro miminka do dlaně, který nezisková organizace Nedoklubko organizuje. Letošní ročník se uskuteční 5. května 2024.