23. 2. 2023

Ve čtvrtek 23. února obsadili sedadla kina Hvězda žáci místních základních škol, pro které Uherskohradišťská nemocnice ve spolupráci s městem Uherské Hradiště připravila prezentaci na téma prevence kouření. Roli přednášejících se zhostili lékaři plicního oddělení MUDr. Pavla Kadlčíková a MUDr. Petr Kubena.

„Tabákový průmysl dnes cílí na čím dál mladší populaci. Školáky jsme proto chtěli seznámit s možnými zdravotními komplikacemi a riziky s kouřením spojené. Mladé publikum nás mile překvapilo svým zájmem o tuto tematiku. Potěšila nás i četnost doplňujících dotazů,“ okomentoval atmosféru přednášek přednášející lékař plicního oddělení MUDr. Petr Kubena.

Nejvíce dotazů ze stran dětí směřovalo na míru škodlivosti elektronických cigaret, zahřívaných tabákových výrobků či nikotinových sáčků. „Na tyto dotazy nebylo možné jednoznačně odpovědět, jelikož tyto výrobky nejsou na trhu dlouho a těžko můžeme nyní odhadovat důsledky jejich užívání za 20, 30 či 40 let,“ dodal lékař Kubena.

„Dnešní přednáška se mi moc líbila, pokud bych si v dospělosti někdy chtěla koupit krabičku cigaret, vzpomenu si na všechny nemoci, které s kouřením souvisí, a velmi rychle si to rozmyslím,“ řekla žačka sedmého ročníku ZŠ Za Alejí Simona Bartoňová.

Preventivního programu pro žáky druhého stupně základních škol se zúčastnily kromě zmíněné ZŠ Za Alejí také ZŠ Unesco, ZŠ Sportovní a ZŠ Větrná. Akce se uskutečnila v rámci celoročního projektu Uherskohradišťské nemocnice – Roku plic.