26. 10. 2018

Hematologicko transfuzní oddělení Uherskohradišťské nemocnice se ve čtvrtek 25. října připojilo k tradiční akci rádia Kiss „Půl litru naděje“. Jejím hlavním smyslem je především přilákat mladé prvodárce. Při této příležitosti se tak ve čtvrtek dopoledne mezi 110 dobrovolníky, kteří v tento den přišli na oddělení darovat krev a její složky, objevilo také 13 nových jmen.

Transfuzní oddělení Uherskohradišťské nemocnice se pyšní mimořádnou základnou, která čítá odhadem sedm tisíc pravidelných a bezplatných dárců. Jde ale mnohem častěji o starší ročníky a mladá krev trochu chybí. Akci rádia, zaměřenou především na mladou generaci, tak oddělení vítá. „Naši dárci jsou velmi spolehliví, podzim obecně, a říjen obzvlášť, patří ale i u nás mezi nejslabší měsíce v roce. Chybí tak zejména skupiny s Rh negativním faktorem. Takovéto akce proto velmi oceňujeme, zvlášť když se opravdu podaří nalákat ochotné mladé lidi,“ říká René Kamrla, lékař Hematologicko transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Mezi třinácti statečnými prvodárci se objevil také pětadvacetiletý Jiří Hasoň, který prozradil, že se k dobrému skutku už dlouho odhodlával. První zkušenost byla podle něj příjemná. „Je to tady dobře zorganizované, všechno funguje bez problémů. Kdo nemá fobii z jehel, ať určitě přijde. Není vůbec potřeba mít jakékoli obavy, naopak je z toho velký profit - můžete někomu pomoct. Člověk opravdu nikdy neví, kdy bude pomoc potřebovat on sám,“ říká statečný mladý muž, který je odhodlaný v dárcovství pokračovat.

„Dnes už můžete nahradit téměř jakýkoli orgán v těle, ale ještě se nenašlo nic, co by mohlo nahradit krev. Pro nás je hrozně důležité oslovit právě mladé lidi, kteří pochopí smysl naší akce a chodí pak pravidelně pomáhat. Když jsem krev darovala poprvé, cítila jsem se podobně, jako když se mi narodilo první dítě. Ten pocit je opravdu neuvěřitelný. I proto ´Půl litru naděje´ organizujeme dvakrát ročně už dvacet let,“ říká Jiřina Dočkalová z rádia Kiss.

Během čtvrtečního dopoledne Hematologicko transfuzním oddělením prošlo 110 lidí. Každý z nich dostal v rámci akce rádia také nějakou pozornost na památku. „V naší denní rutině někdy zapomínáme, že si k nám lidé nejdou koupit rohlíky, ale jdou něco darovat. To bychom si měli my sami uvědomit a opravdu jim za to poděkovat. Takže já všem našim novým i letitým dárcům upřímně děkuji,“ uzavřel úspěšné dopoledne René Kamrla.