19. 3. 2020

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 18. března 2020 Mimořádné opatření, v něm mimo jiné zakazuje přítomnost otců a dalších doprovázejících osob při porodech. Jde o další z opatření, které mají přispět k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem

Nemocnice zřizované Zlínským krajem obsah Mimořádného opatření s okamžitou platností zavádí do praxe. Zákaz přítomnosti otců při porodu vydala 12. března letošního roku Krajská hygienická stanice Zlínského kraje. O den později rozhodnutí zmírnila a připustila doprovod otce či jiných osob u porodu, pokud nebyly v posledních 14 dnech před porodem v zemi s vysokým rizikem přenosu nákazy. Nynější Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR opět přineslo zákaz v nejpřísnější podobě. „Pro každého rodiče je příchod dítěte na svět velmi důležitým a citlivým okamžikem. Je nám proto velmi líto, že musíme znovu vyloučit přítomnost otců i dalších doprovázejících osob u samotného porodu. Na druhou stranu je nutné si stále uvědomovat, že situace u nás a v Evropě je velmi vážná a je potřeba přijímat mimořádná opatření,“ konstatoval Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

V nemocnicích ve Zlíně, Vsetíně, Uherském Hradišti a Kroměříži nyní platí plošný zákaz návštěv. Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 18. března tento zákaz upravuje ve smyslu, že zákaz se nevztahuje na návštěvy nezletilých pacientů, pacientů s omezenou svéprávností, a pacienty v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.