1. 4. 2015

Lékař dětského oddělení UHN MUDr. Tomáš Juřenčák se podílel na vytvoření studie týkající se metod kardiovaskulárního zobrazování. Výzkum prováděl v zahraničí – na oddělení radiologie v Akademické nemocnici Maastricht v Nizozemsku. Velkým úspěchem pak bylo zveřejnění studie v prestižním mezinárodním odborném časopise European radiology.

Odborný článek se věnuje pacientům, kteří podstupují tzv. transkatetrální (přes katetr) výměnu aortální chlopně. Při tomto zákroku je možné provést výměnu srdeční chlopně, aniž by lékař musel na operačním sále otevřít hrudník pacienta. "Před zákrokem je však nesmírně důležité provést precizní zobrazení srdce pomocí počítačové tomografie (CT), aby zákrok probíhal bez komplikací. Při CT vyšetření existuje mnoho různých způsobů, jak snímky pořídit, obzvlášť u pohybující se struktury, jakou je srdce. Na základě našich dat jsme zjistili, jaký je nejvhodnější způsob provádění CT vyšetření a jak jej hodnotit," popisuje výzkum Tomáš Juřenčák.

Na studii lékař pracoval jako jeden ze dvou hlavních výzkumných pracovníků, vedoucím výzkumu byl Dr. Marco Das, PhD, konzultacemi přispívali i místní kardiologové. Výměna srdeční chlopně bez otevření hrudníku pacienta je poměrně novou metodou. "Nebylo tedy úplně jasné, jak správně provádět zobrazování srdce k těmto účelům. Proto také vznikla zmíněná studie," objasňuje důvody výzkumu dětský lékař Tomáš Juřenčák.

Přínos a kvalitu studie potvrdil také fakt, že byla zveřejněna v prestižním odborném časopise European radiology. Radost z takového výsledku má i Tomáš Juřenčák. "Je to pro mě úspěch. Jsem rád, že se mi podařilo vytvořit studii, která obstála v konkurenci a dostala se na stránky kvalitního odborného časopisu. Chtěl bych se nyní věnovat dětské kardiologii – tam je kardiovaskulární zobrazování nepostradatelné. Díky znalostem, které jsem získal při výzkumu, mám do této problematiky jasnější náhled," dodává lékař.