13. 12. 2017

Celý listopad proudily do laboratoře oddělení klinické biochemie v Uherskohradišťské nemocnici stovky mužů, aby si nechali vyšetřit prostatický antigen. Ten diagnostikuje onemocnění prostaty. Nemocnice se letos poprvé zapojila do celosvětové akce Movember.

Laborantky čelily doslova návalu mužské populace a odebraly krev až 80 pacientům denně. „Přiznám se, že takový zájem jsem nečekala a samozřejmě akci hodnotím jako velmi pozitivní.  Potěšila nás také návštěvnost mužů mladších ročníků a fakt, že jim není jejich zdraví lhostejné. I kdyby měla tahle akce zachránit jen malé množství mužů od závažného onemocnění, rozhodně měla smysl. Pokud nám to provoz a podmínky dovolí, Movember zopakujeme i v příštím roce, “ uvedla primářka oddělení klinické biochemie Bronislava Rozhonová.

Vyšetření absolvovalo celkem 815 mužů, negativní PSA (bez problémů) mělo 732 z nich, 49 laboranti doporučili testy za rok zopakovat, 32 byla doporučena návštěva urologické ambulance k upřesnění diagnózy. Dva muži měli pozitivní výsledky. „Je škoda, že muži sami nepřijdou i preventivně během roku. Mimo tuto akci je to sice placené vyšetření, ale jde o jejich zdraví a mnohdy už pak může být pozdě,“ konstatovala primářka.

Další informace:

Mgr. Dana Lipovská