3. 11. 2017

Každoroční celosvětová akce je viditelná už na začátku listopadu, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek. Cílem je zvýšení povědomí o rakovině varlat a prostaty a o potřebě včasné detekce.

Preventivní prohlídky jsou prvním krokem k určení diagnózy rakoviny a také základním předpokladem účinné léčby. Uherskohradišťská nemocnice se zapojila do této akce a nabízí pacientům zdarma vyšetření PSA (prostatického specifického antigenu), navíc bez lékařského doporučení. „Chceme zvýšit povědomí o této problematice, poukázat na neinvazivní metodu vyšetření a prevencí podpořit včasný záchyt možného onemocnění. Výsledek vyšetření má pacient k dispozici ještě ten den,“ uvedla primářka oddělení klinické biochemie Ing. Bronislava Rozhonová.

A význam slova MOVEMBER? Jde o spojení anglických slov, knír (moustache) – vyjadřující typicky mužský znak – a listopad (November).