15. 3. 2023

U příležitosti Světového dne ledvin uspořádala Uherskohradišťská nemocnice preventivní akci v podobě bezplatného vyšetření tohoto důležitého orgánu. Do nefrologických ambulancí v Uherském Brodě a Uherském Hradišti se v minulém týdnu dostavilo rekordních 461 osob.

V porovnání s minulým ročníkem se jednalo o více než dvojnásobný počet příchozích.

Do ambulance v Uherském Brodě letos dorazilo 122 zájemců, v Uherskohradišťské nemocnici provedli zdravotníci základní vyšetření ledvin u 339 lidí.

„Z celkového počtu vyšetřených osob nebylo u nikoho zjištěno vážné onemocnění, přibližně u 5 % klientů byl zaznamenán mírný nález, ojediněle se pak jednalo o středně závažný problém. Pacienty s patologickými nálezy postupně informujeme telefonicky a domlouváme se na dalším postupu,“ sdělil primář oddělení nefrologie a dialýzy MUDr. Lubomír Strnadel.

Preventivní akce se zúčastnila také Lucie Podholová ze Starého Města. „O této možnosti jsem se dozvěděla na sociálních sítích nemocnice. Od sedmnácti let docházím na nefrologii s ledvinovým kamenem, nedávno jsem také prodělala bolestivou ledvinovou koliku. Nechtěla jsem proto ponechat nic náhodě a ledviny jsem si přišla zkontrolovat,“ zdůvodnila svou účast paní Podholová.

Mezi nejčastější obtíže, se kterými pacienti přicházejí do nefrologické ambulance, patří infekty močových cest a problémy s ledvinovými kameny. „Tato onemocnění jsou doprovázena bolestivými stavy a pro pacienty jsou jasným signálem, že mají navštívit lékaře. Existuje však řada onemocnění ledvin, u kterých se příznaky a potíže projeví až v pokročilých stadiích nemoci. Díky preventivnímu vyšetření moči a krve však dokážeme zachytit nastupující problém včas a zahájit tak léčbu co nejdříve,“ poukázal na důležitost prevence primář Strnadel.