25. 9. 2023

Prohlédnout si ambulance, porodní sály i prostory novorozeneckého, gynekologického a oddělení šestinedělí využilo v sobotu 23. září téměř sto padesát nastávajících rodičů a příznivců Uherskohradišťské nemocnice. V rámci Dne otevřených dveří bylo letos možné nahlédnout i do nově zrekonstruovaných prostor, kde probíhají oblíbené předporodní kurzy.

Možnost blíže se seznámit s chodem oddělení využila i nastávající maminka paní Monika Bártková z Kunovic. „V příštím roce očekávám narození prvního miminka, chtěla jsem se proto osobně podívat, co mě čeká. Moc se mi líbily porodní sály s vanami, i když o porodu do vody prozatím neuvažuji. Překvapilo mě také novorozenecké oddělení, zejména pak informace o počtu vyšetření, která musí miminka po narození podstoupit.“

Právě nastávající maminky tvořily největší část zájemců o sobotní prohlídku. „Potěšila nás účast, která je pro nás zároveň motivací tyto akce pořádat. Budoucí rodičky se nejvíce zajímaly o způsob vedení porodu, zejména se ptaly na rutinní nástřih hráze – který neprovádíme, bonding při císařském řezu a možnost porodu do vody. Často jsme také zodpovídali dotazy ohledně poporodní péče, na gynekologii byl velký zájem o nácvik vyšetření prsů na modelu, který obsahuje možné patologické nálezy“ sdělila primářka porodnicko gynekologického oddělení MUDr. Soňa Pánková, Ph.D.

Těhotné ženy mohou v Uherskohradišťské nemocnici využít nabídku předporodních kurzů v prezenční i online formě, součástí je i předporodní a poporodní cvičení. Rodičkám jsou také nabízeny relaxační masáže, aromaterapie, vaginální napářka nebo porodní relaxační vana.

„Ženy velmi vítají možnost volného pohybu a volbu polohy při porodu, nově i na široké stabilní žíněnce. Porodní asistentky pracují také s technikou Rebozo neboli šátkováním. Snažíme se maximálně respektovat porodní plán, se kterým k nám přichází zejména prvorodičky. Dlouhodobě se zaměřujeme na výživu kojících žen, kterým nabízíme možnost nadstandardní stravy. V rámci poskytovaných služeb chceme držet krok s nejnovějšími trendy. Jako novinku jsme pro naše rodičky připravili poporodní návštěvní službu v období šestinedělí, kterou poskytujeme ve spolupráci s komunitními a našimi porodními asistentkami. Všem příchozím moc děkujeme za účast a pozitivní zpětnou vazbu,“ dodala primářka Pánková.