19. 3. 2024

Měsíc březen je celosvětově vyhlášen měsícem osvěty o endometrióze, tedy chronickém onemocnění, které postihuje každou desátou ženu v plodném věku. Tuto záludnou nemoc přibližuje v nejnovější epizodě podcastu Pulsování MUDr. Martina Píšťková, zástupkyně primářky porodnicko gynekologického oddělení.

„Při endometrióze se buňky sliznice dutiny děložní objevují kdekoliv jinde v těle ženy a podléhají hormonálním změnám. Dochází tak k tvorbě drobných ložisek, nejčastěji v pánvi a dutině břišní, které během menstruace pravidelně krvácí. Nahromadění krve může vést k různým komplikacím jako jsou záněty, srůsty a jizvy,“ říká MUDr. Martina Píšťková.

Příčiny vzniku tohoto onemocnění nejsou zcela objasněny. Jistou roli zde hraje genetická zátěž, endometrióza se vyskytuje až u 80 % dvojčat.

„Základní podmínkou pro vznik a šíření tohoto onemocnění je přítomnost menstruace, z toho vyplývá i hlavní projev endometriózy, kterým je bolest těsně před a během menstruace. Mezi základní vyšetření pro zjištění nemoci patří kromě gynekologické prohlídky vyšetření ultrazvukem,“ dodává MUDr. Píšťková.

Jaké typy endometriózy lékaři rozlišují, jaké jsou možnosti a způsoby léčby a co všechno pacientkám s tímto onemocněním nabízí Uherskohradišťská nemocnice? Odpovědi nejen na tyto dotazy zodpoví zkušená lékařka Porodnicko gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice v nejnovějším díle Pulsování, který je, stejně jako doposud vydané epizody dostupný na webových stránkách nemocnice, Facebooku, YouTube a Spotify.