6. 3. 2019

Druhý čtvrtek v měsíci březnu si každoročně připomínáme Světový den ledvin. Jeho hlavním smyslem je především upozornit na možné onemocnění tohoto důležitého párového orgánu, kterému se také říká „tichý zabiják“. Chronická onemocnění ledvin totiž v raném stádiu často nemívají žádné příznaky, postihují ale deset procent populace. Uherskohradišťská nemocnice proto opět nabízí zdarma a bez objednání specializované vyšetření.

„Ve čtvrtek 14. března nabízíme široké veřejnosti vyšetření stavu jejich ledvin. Zájemci mohou přijít do naší Nefrologické ambulance, která se nachází ve 2. patře tzv. skleňáku (boční vchod, budova F). Čeká je tady odběr krve na zjištění základní funkce ledvin a hladinu krevního cukru, měření krevního tlaku a také vyšetření moči. Bylo by proto dobré přinést si vzorek ranní moči z domova, odběr je ale možný i na místě,“ uvádí podrobnosti primář Oddělení nefrologie a dialýzy Uherskohradišťské nemocnice Lubomír Strnadel.

Podle údajů Mezinárodní nefrologické společnosti jsou chronická onemocnění ledvin u dospělých nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Jedním z rizikových faktorů onemocnění je také věk nad 50 let, stejně jako nadváha, výskyt onemocnění v rodině nebo kouření. „Choroby ledvin ale mohou postihovat lidi bez rozdílu věku. Člověk přitom může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoli příznaky,“ doplňuje primář Strnadel.

V Uherském Hradišti mohou tedy lidé přijít na vyšetření ve čtvrtek 14. března (nefrologická ambulance, boční vchod budovy F), a to od 6:30 do 16:30. Absolvovat vyšetření bude ale možné také na staré poliklinice v Uherském Brodě, a to už ve středu 13. března ve stejném časovém rozmezí.