24. 9. 2018

Surrealistický podtext, osobitá barevnost a bohatá imaginace. Tak by se možná dala ve stručnosti shrnout malba Vlastimila Mahdala, absolventa zdejší Střední umělecko průmyslové školy. Právě jeho obrazy od druhé poloviny září zdobí zdi Galerie Patro v centrálním objektu Uherskohradišťské nemocnice. Výstava tady bude k vidění až do konce letošního roku.

Ve čtvrtek 20. září se uskutečnila vernisáž výstavy s názvem „Budoucnost, která je příliš vzdálená“. Na té autor představuje směsici obrazů, které vznikaly v průběhu posledních třiceti let. „Tematicky jsem se zaměřil na takové spíš mystičtější věci. Například tady mám triptych s tématikou posledního umučení Ježíše Krista, jeho součástí je ten výrazně oranžový obraz, který téměř všechny návštěvníky okamžitě zaujal,“ sdělil autor na vernisáži. Na tu se do nemocnice dostavilo několik desítek jeho příznivců, včetně Miroslava Potyky, bývalého dlouholetého pracovníka Klubu kultury. Ten se také ujal úvodního slova. K příjemné náladě pak návštěvníkům zahrála country kapela Je nás moc.

Malíř Vlastimil Mahdal je zastoupen v celé řadě soukromých sbírek v Německu, Austrálii, Japonsku nebo třeba v USA. Je také aktivním členem Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí nebo třeba Sdružení výtvarných umělců a teoretiků jihovýchodní Moravy.