22. 3. 2024

V pátek 22. března přijely na dětské oddělení potěšit a přečíst pohádku nejmenším pacientům zástupkyně místní knihovny. Zahájily tím již pětadvacátý ročník oblíbené akce Noc s Andersenem, která se každoročně koná na památku slavného dánského spisovatele pohádek.

„Letos jsme si pro naše malé posluchače připravili úryvek z knihy o čarodějce Winnie, tematicky jsme chtěli děti naladit na vystoupení našeho vzácného hosta, prezidenta Českého magického svazu, Jirky Hadaše. Večer bude program Noci s Andersenem pokračovat u nás v knihovně. Do nemocnice jezdíme už spoustu let a jedině tady platí, že čím míň účastníků, tím jsme raději,“ sdělila knihovnice a zakladatelka dnes už mezinárodního projektu Hana Hanáčková.

Děti si v prostorách herny na dětském oddělení užily kromě poslechu čarodějnické pohádky i zábavné kouzelnické vystoupení, některé mohly profesionálnímu iluzionistovi osobně asistovat, za což si vysloužily originální zvířátka či květiny z nafukovacích balonků.

„Naši pacienti, zejména ti nejmenší, vítají jakékoliv rozptýlení z pobytu v nemocnici vždy s nadšením. Alespoň na chvilku tak zapomenou na své nemoci a bolístky. Jelikož v noci čerpají síly ve spánku, chystáme pro ně program již v dopoledních hodinách. S knihovnou spolupracujeme spoustu let, je skvělé, že se jejich myšlenka o důležitosti čtení od útlého dětského věku rozšířila prostřednictvím této akce do celého světa,“ dodala Marcela Bednaříková, učitelka MŠ, která se v Uherskohradišťské nemocnici věnuje dětským hospitalizovaným pacientům.

První ročník Noci s Andersenem se uskutečnil v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v roce 2000. Letos se ke čtení v knihovnách, školkách či školách v České republice připojí také zahraniční instituce například v USA, Turecku či Chorvatsku.