13. 7. 2023

Rakovina tlustého střeva patří mezi nejčastější nádorová onemocnění v České republice. Díky prevenci v podobě plošného screeningovému programu začíná však v posledních letech výskyt tohoto onkologického onemocnění klesat.

Nové vydání podcastu Pulsování přináší posluchačům důležité informace o tom, pro koho je screeningový program určený i o přípravě a samotném průběhu koloskopie, tedy vyšetřovací metody, která lékaři umožňuje prohlédnout povrch sliznice tlustého střeva a konečníku.

„Podstoupit koloskopii je možné na základě žádanky od praktického lékaře či gynekologa. V rámci vyšetření jsme schopni odstranit drobné výrůstky – polypy, objevit zánět, zjistit zdroj možného krvácení či rozšíření cév ve sliznici střeva. Častým nálezem jsou také divertikly, tedy slepé výchlipky tlustého střeva, které se rozvíjejí mechanicky u lidí vyššího věku,“ přibližuje vyšetření tlustého střeva gastroenterolog MUDr. Tomáš Kadlčík.

Aktuální díl podcastu z Uherskohradišťské nemocnice je dostupný na webových stránkách nemocnice, Facebooku, Youtube i Spotify.