15. 9. 2016

Rodičům dospívajících dětí, které mají problémy s vadným držením těla nebo vadami páteře typu skolióza či nadměrná hrudní kyfóza, nyní ubude starostí. Nemusí již na vyšetření a následnou výrobu korzetu dojíždět do Brna nebo jinam, vše budou moci podstoupit v Uherskohradišťské nemocnici.

Na ortopedii pacienty vyšetří a pošlou rovnou do firmy, která vyrábí protetické pomůcky a sídlí přímo v areálu nemocnice. Postup popsal MUDr. Robert Trmal, ortoped UHN. "Pacient se k nám zpravidla dostane na doporučení pediatra nebo jiné periferní ortopedické ambulance. U nás provedeme nezbytná klinická a zobrazovací vyšetření, stanovíme stupeň vady a navrhneme další postup léčby. U lehkých vad spolupracujeme s rehabilitací, u pokročilejších vad pak ve spolupráci s ortopedickým protetikem necháváme vyrobit speciální korzet na dlouhodobé nošení. Pokud je vada natolik závažná, že vyžaduje operační řešení, pacienta odesíláme na specializované spondylochirurgické pracoviště. Novinkou pak je možnost tvorby korzetu bez nutnosti složitého sádrování na pacientovi." Právě sádrování bylo pro pacienty nepříjemné a zdlouhavé. "My nyní nabízíme skenování celého těla, tedy velmi rychlý, přesný a čistý způsob odebrání měrných podkladů pro výrobu korzetu," popisuje jednatel společnosti A-ORTO Vladimír Hofman.

Cílem korzetu je zlepšit držení těla nebo alespoň zabránit zhoršování a předejít tak operaci. "Nošení korzetu je zpravidla dlouhodobé a je ideální pro pokročilé skoliotické vady dětí a adolescentů před ukončením jejich růstu. Účelem korzetu je korekce skoliotické křivky tlakem na vychýlené partie páteře v období růstu. Předejdeme tak dalšímu zhoršení křivky, její fixaci a následným nezvratným degenerativním změnám páteře v dospělém věku," uzavírá téma MUDr. Robert Trmal z ortopedického oddělení UHN.

Ve Zlínském kraji se jedná o první pracoviště, které nabízí tuto komplexní službu. Nejblíže jsou to Brno a Ostrava. A ještě důležitá informace pro pacienty – korzet je plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

ortoped MUDr. Robert Trmal

korzet již dávno nehyzdí, je možné si vybrat z mnoha atraktivních motivů