29. 3. 2019

Noc s Andersenem- akce na podporu dětského čtení, se stala doslova fenoménem, který se postupně rozšířil do celého světa. Dlouhé roky se k této mimořádné události připojuje také Dětské oddělení Uherskohradišťské nemocnice, a to jako jediné v republice. Letos se v herně před dětmi ukázal sám Hans Christian Andersen se svými pomocnicemi. Všichni společně nemocným dětem zprostředkovali pohádku O koze a kůzlátkách.

Noc s Andersenem vznikla právě v Uherském Hradišti, ve zdejší Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana a v hlavách knihovnic zdejšího dětského oddělení, Mirky Čápové a Hany Hanáčkové. Primárním cílem akce bylo připomenout význam dětského čtení a hlasitého předčítání. Program s nocováním, čtením a dalším bohatým programem slaví v letošním roce už neuvěřitelných dvacet let. „U nás v knihovně jsme začali opravdu už před dvaceti lety, což je pro nás neuvěřitelný pocit. Zbytek světa se zapojil o rok později. Oficiální dvacetiny proto oslavíme až v příštím roce, na který zároveň vychází i dvou sté výročí úmrtí spisovatelky Boženy Němcové. Téma tak asi bude jasné,“ říká jedna ze zakladatelek Noci Hana Hanáčková. Ta každoročně s kolegyní Mirkou monitoruje, jak se akce vyvíjí a jaký má ohlas. V letošním roce se podle jejich pečlivě vedených statistik ke společnému čtení a noclehu připojí 1770 míst, což znamená bezmála 100 tisíc dětí z celého světa.

„Tady v Uherském Hradišti nocujeme na všech pobočkách knihovny a zapojily se téměř všechny základní školy. Právě na Dětském oddělení Uherskohradišťské nemocnice ale každoročně Noc s Andersenem zahajujeme. A jsme za to moc rádi. Podle našich informací je to totiž v celé republice jediná nemocnice, která se k nám každoročně přidává. A děti, které být v pohodě doma, si pohádku určitě zaslouží,“ doplňuje Hana Hanáčková.