15. 3. 2019

Ve středu 13. a ve čtvrtek 14. března nabídlo Oddělení nefrologie a dialýzy Uherskohradišťské nemocnice možnost bezplatného preventivního vyšetření ledvin. Šlo o odběr vzorku moči a krve, z nichž je možné správné fungování ledvin zkontrolovat. Příležitosti v ambulancích v Uherském Brodě a Uherském Hradišti využilo na 450 lidí.

„K této preventivní akci se připojujeme už dlouhá léta a každoročně je zájem veřejnosti veliký. I v letošním roce jsme proto posílili odběrové pracoviště na nejvyšší možnou kapacitu, tedy na tři sestřičky. Já si moc vážím lidí, kteří přijdou na prevenci. Zvlášť u nemocí ledvin je totiž opravdu důležitá. Tyto choroby totiž mohou postihovat lidi bez rozdílu věku. Člověk přitom může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoli příznaky. Ne nadarmo se jim proto říká tichý zabiják,“ uvádí primář Oddělení nefrologie a dialýzy Uherskohradišťské nemocnice Lubomír Strnadel.
Každý z pacientů na sebe nechal v ambulanci kontakt, na kterém se dozví, jak na tom je. „Na začátku týdne bychom měli mít výsledky. Pacienty, u kterých bude potřeba řešit jejich zdravotní stav hned, okamžitě obvoláme a domluvíme se s nimi na dalším postupu. Ty zbývající mám vplánu obvolat koncem března nebo na začátku dubna. Opět probereme výsledky testů i nějaká případná doporučení do budoucna,“ uzavírá primář Strnadel.
Podle údajů Mezinárodní nefrologické společnosti jsou chronická onemocnění ledvin u dospělých nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Jedním z rizikových faktorů onemocnění je také věk nad 50 let, stejně jako nadváha, výskyt onemocnění v rodině nebo kouření.