27. 3. 2018

Oční oddělení Uherskohradišťské nemocnice se připojilo ke Světovému týdnu glaukomu a v týdnu od 12. do 16. března nabízelo bezplatné vyšetření nitroočního tlaku a specializované vyšetření zrakového nervu za akční cenu. Vyšetřit zrak si nechalo 80 zájemců, velký zájem byl zejména o podrobné vyšetření zrakového nervu HRT přístrojem, který dokáže zachytit i počínající stadia nemoci.

Zelený zákal, někdy také nazýván tichý zloděj zraku, je onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání zrakového nervu. Je druhou nejčastější příčinou slepoty. Onemocnění je zpočátku bezpříznakové, později se projevuje drobnými výpadky v zorném poli a může skončit až úplnou ztrátou vidění.

„Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině. Jedním z varovných příznaků je zvýšený nitrooční tlak, který se podílí na poškození zrakového nervu. Tyto změny jsou bohužel nevratné. Pokud glaukom včas rozpoznáme a zahájíme léčbu, můžeme ve většině případů postižení zraku předcházet." uvedla MUDr. Magdaléna Dospělová, primářka očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.