22. 4. 2022

Nové chladící zařízení se ještě před začátkem letní sezóny podařilo naistalovat na Oddělení ošetřovatelské péče v Uherskohradišťské nemocnici. Lůžkové pokoje jsou zde situovány na jižní straně budovy a po celý den do nich svítí slunce. Stávající slunolamy a vnitřní žaluzie navíc nebyly v horkých letních měsících schopny prostory oddělení dostatečně zastínit a snížit vnitřní teplotu.

„Chlazení je navrženo jako chladící systém multisplit, skládající se ze čtyř částí s vnitřními nástěnnými jednotkami. Ty jsou funkčně propojeny potrubím s venkovními kondenzačními jednotkami umístěnými na střeše nemocnice. Součástí stavebních prací bylo i provedení veškerých navazujících rozvodů a úprav uvnitř a na střeše budovy,“ popisuje chladící systém Ing. Pavel Lečbych, vedoucí řízení projektů a investic Uherskohradišťské nemocnice.

„Nová klimatizace zpříjemní zejména v letních měsících pobyt našim pacientům, ocení ji ale i personál oddělení. Na léto jsme nyní skvěle připravení,“ říká staniční sestra oddělení ošetřovatelské péče Lenka Filípková.

Náklady na instalaci nového chlazení byly vyčísleny na necelé dva miliony korun bez DPH a hradil je Zlínský kraj, jenž Uherskohradišťskou nemocnici zřizuje.

Klimatizačními jednotkami je v nemocnici vybaveno více než 80 % všech prostor. Vysoké teploty tak nedělají problémy pacientům v ambulancích a čekárnách ve většině míst nemocnice. Centrální chlazení mají veškeré zrekonstruované budovy, klimatizací je vybaveno také infekční i porodnicko gynekologické oddělení.