11. 3. 2015

Oční oddělení Uherskohradišťské nemocnice prošlo další modernizací a provádí nyní operaci šedého zákalu novým moderním fakoemulzifikačním přístrojem a za pomoci nového mikroskopu.

Veškeré oční operace navíc nyní probíhají v novém operačním sále centrálního objektu. Přínosem je i nová zkušená operatérka MUDr. Magdaléna Dospělová, která má s operativou šedého zákalu bohaté zkušenosti /Nemocnice Přerov, Valašské oční centrum Vsetín/. „Operace provádíme nejmodernější technikou, k dispozici nyní máme nový mikroskop s výbornou optikou, která zajišťuje vysoce kontrastní obraz a umožňuje rozeznat všechny jemné nitrooční struktury – tudíž i přesněji provést samotný zákrok“ uvádí MUDr. Dospělová a dodává: „Neméně důležitý je i nový fakoemulzifikační přístroj, který ultrazvukem rozmělní a odstraní zkalenou čočku.“

Fakoemulzifikační přístroj má Uherskohradišťská nemocnice v rámci zlepšení operace šedého zákalu zatím v zápůjčce, ještě v průběhu toho roku ho však zakoupí. Investice to není malá, přístroj stojí zhruba 1, 5 milionu korun. Cena nově zakoupeného mikroskopu byla 2 miliony.

 

Rychlá, bezbolestná a efektivní operace

Problém šedého zákalu se týká převážně pacientů nad 60 let. „Šedý zákal je v podstatě přirozeným projevem stárnutí oka. Mění se vnitřní struktura čočky, ukládají se v ní odpadní produkty, snižuje se obsah vody a čočka se stává méně transparentní. Pacient by měl vyhledat lékaře při zhoršení zraku, projevem šedého zákalu může být i rozdvojené vidění nebo porucha vnímání barevného spektra,“ upřesňuje MUDr. Magdaléna Dospělová. Urychlení této nemoci mohou způsobit některá celková onemocnění, například diabetes, nebo některá onemocnění oka jako opakované oční záněty, úrazy, či dlouhodobé užívání některých léků. Samotná operace šedého zákalu trvá pouze 15 až 20 minut a provádí se v místním znecitlivění. Principem operace šedého zákalu je odstranění zkalené čočky ultrazvukem a následná implantace umělé nitrooční čočky. 

Krátká rekonvalescence

Ve většině případů je vidění lepší už první pooperační den, v některých případech může být vidění v prvních dnech zamlžené a během následujících několika dní se projasňuje. „V pooperačním období si pacient musí do operovaného oka kapat antibiotické kapky. Hojení operační ranky, která je velká 2-3mm, probíhá asi měsíc. Po tuto dobu by se měl pacient vyvarovat fyzicky namáhavých aktivit a koupání v bazénech. Žádná další omezení však nejsou,“ dodává oční lékařka Uherskohradišťské nemocnice Magdaléna Dospělová.