20. 11. 2018

Praha a Vysoké nad Jizerou, tam se takovéto operace provádějí častěji, na ostatních pracovištích jde ale spíše o velkou raritu. Řeč je o výměně drobného kloubu prstu ruky, do které se před několika měsíci pustili lékaři Oddělení ortopedie Uherskohradišťské nemocnice.

„Pokud jde o operaci samotnou, po technické stránce na ní nic tak zvláštního není, princip je stejný jako třeba u výměny kolenního kloubu, i když je tady samozřejmě všechno mnohonásobně menší. Tento zákrok je ale specifický zejména svou anatomickou lokalitou a četností, s kterou se v nemocnicích provádí,“ říká na úvod Martin Skládal, primář Ortopedického oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Ve většině podobných případů se totiž problémy s klouby prstů řeší tzv. dézou, tedy srůstem kostí v určitém funkčním postavení. Tím ale samozřejmě kloub ztratí hybnost. „V tomto případě šlo o muže, který byl přivezen na traumatologii po pádu z výšky. Trpěl proto mnohačetnými zraněními a na problém s prstem si začal stěžovat až po několika měsících, kdy jsme objevili poúrazovou artrózu. Tento člověk se živí rukama, a proto jsme se rozhodli pro řešení, které by mu umožnilo v předchozí práci pokračovat, “ vysvětluje primář Skládal.

Kloubní náhrada, kterou v Uherskohradišťské nemocnici pacientovi operovali, má na kotvící straně ke kosti speciální povrch. Obrazně se dá říct, že pórovitá kost do něj přímo vroste, což zajišťuje mnohem lepší propojení s umělým kloubem. „Pokud by bylo potřeba takovouto náhradu někdy vyjmout a třeba vyměnit, bylo by nutné kost zlomit a kov vysekat. Po osmi měsících od operace ale můžeme říct, že implantát je pevně fixován.  Vše proběhlo hladce a muž získal asi polovinu normálního rozsahu hybnosti zdravého kloubu a mohl se tak vrátit k běžné aktivitě,“ doplňuje primář Skládal.

K výměně malého kloubu prstu ruky přistoupili lékaři Uherskohradišťské nemocnice vůbec poprvé a zatím s jejím zavedením do běžné operativy nepočítají. Roli hraje třeba i cena. Výměna velkého kolenního kloubu se totiž pohybuje do deseti tisíc korun, implantát prstu ruky ale stál více než pětatřicet tisíc korun.